POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA

                                                           

POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej

Projekt „Powstańcy Warszawscy – Bohaterowie młodego pokolenia” jest zadaniem edukacyjnym. W ramach projektu są realizowane trzy podstawowe elementy programowe – lekcje w szkołach, ogólnopolski konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim oraz dwa 3-dniowe edukacyjne pobyty laureatów konkursu w Warszawie. Projekt jest ogólnopolski, a jego Beneficjentami są uczniowie szkół – od uczniów starszych klas szkół podstawowych po maturzystów. W projekcie weźmie udział 28 zaprzyjaźnionych szkół z co najmniej 10 województw w Polsce. Łącznie szacujemy, że w lekcjach weźmie udział ponad 500 uczniów, co najmniej 300 weźmie udział w konkursie, a grupa 28 laureatów będzie uczestniczyć w finale projektu w Warszawie.

Część związaną z organizacją lekcji szkolnych na temat Powstania Warszawskiego organizujemy jako spotkanie z Żywym Świadkiem Historii – żyjącym żołnierzem Powstania Warszawskiego. Tam gdzie nie było to możliwe zorganizowaliśmy lekcję z rekonstruktorami pokazującymi umundurowanie i uzbrojenie Powstańców, a także pokazując filmy na temat Powstania i prowadząc lekcje na ten temat. Kolejnym elementem projektu był konkurs, w którym kilkuset uczestników zmierzyło się z pytaniami zawartymi w arkuszu konkursowym. Prace oceniły komisje konkursowe, w skład której weszli m.in. historycy, nauczyciele, pracownicy IPN. Laureaci konkursu wyjadą w dwu grupach do Warszawy. Tam, podczas 3-dniowego pobytu będą zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cmentarz Powązkowski, a także odbędą dwudniowe warsztaty artystyczne – filmowe oraz muzyczne. Końcowym efektem projektu będzie utwór hip-hop, który zostanie napisany i wykonany przez Beneficjentów projektu, a teledysk do niego również będzie nakręcony przez uczestników zadania.

Głównym celem projektu jest edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – w tym wypadku z wydarzeń i Bohaterów Powstania Warszawskiego. Projekt ma budować wartości patriotyczne, poczucie dumy oraz wspólnoty narodowej. Efektem projektu będzie również zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną w pokoleniu młodych Polaków – uczniów szkół.

 

Już wkrótce - prezentacja wszystkich laureatów projektu, a także premiera teledysku na temat Powstania Warszawskiego - autorstwa i w wykonaniu laureatów projektu!