1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Wrocławskie wydarzenia

CHWAŁA BOHATEROM - CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! - pobierz plakat

Wrocław uczcił godnie  

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ZOŁNIERZY WYKLĘTYCH

FOTOREPORTAŻ Z WROCŁAWSKICH WYDARZEŃ

FOTOREPORTAŻ MAGDALENY PIEJKO

Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN przekazuje Państwu informacje, że Wrocław pamięta o Niezłomnych. Przez ostatnie dni wiele środowisk organizowało wydarzenia, spotkania przywracające pamięci Żołnierzy Wyklętych. Udało się w większości sytuacji zsynchronizować projekty, tak aby poszczególne zadania się nie dublowały. Przedstawiamy zebrane wrocławskie wydarzenia i opisujemy nasze projekty. Najważniejsze wydarzenie to  fakt, że na każdym spotkaniu było mnóstwo osób w różnym wieku, z przewagą młodego pokolenia. Oprócz wydarzeń, z którymi byliśmy bezpośrednio związani a szczegóły przekazujemy niżej, informujemy, że na Politechnice Wrocławskiej odbyła się uroczystość pod tablicą pamiątkową Władysława Ciska Oficera Zarządu Dolnośląskiego Zrzeszenia WiN. Zorganizowane zostało w XVII LO im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu spotkanie poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone ze wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych. W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się wystawa prac uczniów wrocławskiego gimnazjum, poświęcona pamięci Żołnierza Wyklętego płk Jerzego Woźniaka. W całej Polsce trwa projekt edukacyjny pt. TROPEM WILCZYM - trzy działania - gra w Internecie, gra na Facebooku, bieg na orientację – szczegóły na stronie www.wilczymtropem.pl

Bardzo jesteśmy dumni, że braliśmy udział jako główni organizatorzy lub partnerzy w tak wielu wydarzeniach związanych z uczczeniem NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ZOŁNIERZY WYKLĘTYCH. Byliśmy widoczni głównie we Wrocławiu, ale też współpracowaliśmy przy obchodach w Poznaniu, Białymstoku, Jaworze i Oławie.

Oto szczegóły naszych działań:

28.02.2013

Nasze stowarzyszenie rozpoczęło uroczystości  otwarciem wystawy TROPEM WILCZYM – PAMIECI ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Na placu przed Bazyliką Garnizonową p.w. Św. Elżbiety we Wrocławiu – w wydarzeniu uczestniczyli kombatanci, mieszkańcy Wrocławia, przedstawiciele samorządu. Wystawa będzie dostępna do 11.03.2013 a następnie rusza w trasę po Dolnym Śląsku. Autor i wykonawca wystawy – Oficyna Wydawnicza Wolumen, Organizatorzy: Fundacja Wolność i Demokracja oraz Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN

 

Po południu przedstawiciele wielu środowisk wybrało się na kwatery Żołnierzy Wyklętych na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim, gdzie zapaliliśmy znicze, wypuściliśmy symboliczne lampiony pamięci. To było wzruszające wydarzenie.


1.03.2013               

Przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen brali udział w oficjalnych obchodach NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ZOŁNIERZY WYKLĘTYCH we Wrocławiu. Spotkanie  rozpoczęło się przemarszem wszystkich środowisk i pocztów sztandarowych na miejsce uroczystości. Wzruszające i mocne było wystąpienie Pana Zbigniewa Lazarowicza, syna Majora Adama Lazarowicza  PS.KLAMRA, oficera IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był apel pamięci i salwy honorowe. Na koniec wszyscy obecni składali kwiaty Wrocławskim Niezłomnym.  Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN także złożyło swój wieniec, jako skromny hołd oddany Niezłomnym.

 

Uroczyście zakończyliśmy II Edycję konkursu na temat Żołnierzy Wyklętych – BOHATEROWIE NASZEJ WOLNOŚCI. Spotkanie z udziałem wielu kombatantów i młodzieży odbyło się w Sali Kolumnowej Urzędu Województwa Dolnośląskiego. Mieliśmy zaszczyt gościć Prezesa Dolnośląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Pana Ryszarda Filipowicza, Pana Zbigniewa Lazarowicza, syna Majora Adama Lazarowicza  PS.KLAMRA, oficera IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Prezesa Dolnośląskiego Okręgu Zarządu Związku Żołnierzy NSZ Pana Władysława Dłużniewskiego. Wszyscy w swoich wystąpieniach dziękowali młodym za pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Oprócz kombatantów młodzież witała i gratulowała laureatom Pani Kurator Oświaty Beata Pawłowicz a także Pan profesor Ryszard Legutko, Poseł do Europarlamentu Prawa i Sprawiedliwości, fundator głównej nagrody.

Relacja z wydarzenia

Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św., w intencji Żołnierzy Wyklętych, w Bazylice Garnizonowej p.w. Św. Elżbiety we Wrocławiu. Cały kościół był pełen ludzi a kazanie wzruszające. Wykonane przez nas zdjęcia Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych przez komunistów we Wrocławiu w latach 1946-53 a przywróconym naszej pamięci dzięki pracom IPN, dominowały w czasie Mszy i były widoczne przez cały wieczór we Wrocławiu.

Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN po raz pierwszy zorganizowało publiczne wydarzenie  multimedialne  na Wrocławskim Rynku. Na budynku Banku  Zachodniego WBK, rozwieszono ekran, na którym vjejka (specjalistka od miksowania obrazów do muzyki) – Emilia Gumańska,  stworzyła na miejscu niezwykły pokaz poświęcony Żołnierzom Wyklętym, także tym zamordowanym przez komunistów we Wrocławiu w latach 1946-53. Podkład muzyczny stworzyły dwie piosenki Rapera Tadka: „Żołnierze Wyklęci” oraz „Generał Nil”. Krotki wstęp wygłosił prof. Krzysztof Szwagrzyk, Pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej  Do Spraw Poszukiwania Miejsc Pochówku Ofiar Terroru Komunistycznego. Cały Rynek wybrzmiał nowoczesną muzyką poświęconą Niezłomnym a do tego zobaczyliśmy bardzo sugestywne obrazy. Kilka tysięcy osób usłyszało o Żołnierzach Wyklętych. To był nasz wielki sukces i jesteśmy  z tego wydarzenia bardzo dumni.  

 

Uczestniczyliśmy w Marszu Pamięci, który rozpoczął się na Wrocławskim Rynku a doszedł do Pomnika Pileckiego. W marszu, który organizowały środowiska narodowe i kibice WKŚ Śląsk, uczestniczyło ponad 2 tysiące osób a wśród nich wiele środowisk, młodzieży, rodzin z dziećmi i kombatantów. To był wielki sukces organizatorów i samych wrocławian. Dominowały flagi narodowe, banery poświęcone Wyklętym oraz zdjęcia  Żołnierzy Wyklętym także tych zamordowanych przez komunistów we Wrocławiu w latach 1946-53 a przywróconym naszej pamięci dzięki pracom IPN.

2.03.2013

Cała sobota to maraton filmowo-dyskusyjny pt. PAMIĘTAJMY O NIEZŁOMNYCH, który organizowaliśmy razem z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana. Od godziny 10.30 do prawie 1.00 w nocy mieliśmy w czasie pokazów całą salę osób. Przez cały dzień przebywało u nas około 700 osób. To było fantastyczne wydarzenie, pokazujące jak bardzo ważnym tematem, dla wielu z nas są losy i historie Niezłomnych Bohaterów. Były pokazane wspaniałe, wzruszające filmy, spotkania z niezwykłymi osobami oraz twórcami dokumentów. Gościliśmy żonę płk Jerzego Woźniaka Panią Annę Woźniak, Prezesa  Dolnośląskiego Okręgu Zarządu Związku Żołnierzy NSZ Pana Władysława Dłużniewskiego, liczne grono kombatantów ze Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy” z Panem Prezesem Stanisławem Siejką na czele, Pana prof. Krzysztofa Szwagrzyka, Pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej  Do Spraw Poszukiwania Miejsc Pochówku Ofiar Terroru Komunistycznego, Grzegorza Kowala z Portalu 10milionów oraz reżyserkę Jolantę Krysowatą.   Przez cały dzień zorganizowane było stoisko IPN z najnowszymi pozycjami książkowymi oraz nasze stoisko z artykułami dotyczącymi tematyki Żołnierzy Wyklętych, klientów nie brakowało. Atmosfera spotkania, według nas, była wspaniała, panowała wielka dla nas życzliwość. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili.

Relacja z wydarzenia