1 MARCA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z okazji piątej rocznicy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zdecydował o objęciu Patronatu Narodowego nad obchodami ku czci Żołnierzy Wyklętych w 2016 roku.

Pragniemy przekazać, że poniższe wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen wpisane są we  wrocławskie Obchody „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”  i zostały włączone w program tegorocznych obchodów, objętych prezydenckim patronatem.

 
Szczegóły  portalu Prezydenta RP z podstroną „Żołnierze Wyklęci”.

Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz GHE MŁOT im.kpt. W. Łukasiuka, zapraszali na wrocławskie wydarzenia związane z NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 27.02-1.03.2016

 

1 MARCA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to dla naszego stowarzyszenia niezwykle ważne wydarzenie, które celebrujemy od początku jego uchwalenia. Przygotowaliśmy jak co roku wiele różnorodnych zadań, dbamy o wrocławskie Kwatery Żołnierzy na Cmentarzu Osobowickim, tradycją jest już spotkanie z gośćmi i projekcja różnych filmów i materiałów multimedialnych oraz prowadzony od 2014 roku Marsz Pamięci, który ma oddać hołd Niezłomnym, przypomnieć ich historię. W powszechnej ocenie to jeden z lepiej zorganizowanych publicznych pochodów tematycznych. Staramy się, aby uczestniczące w nim osoby mogły przeżyć wiele wzruszeń, dowiedzieć sie o nieznanej historii i aby to wspólne przejście było jak najbardziej godne i pełne przeżyć.

W 2016 roku mieliśmy dla Państwa także dużo wydarzeń a niewątpliwym sukcesem jest to, że 25 wrocławskich środowisk, wspólnie, wzajemnie sobie pomagając tworzyło wiele projektów.  Od 2011 roku zapraszamy różne środowiska do współpracy, do wspólnego prezentowania poszczególnych wydarzeń, do wzajemnego szacunku w oparciu o najważniejszy przekaz - pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. W bieżącym roku także jesteśmy niefomalnym lideem i koordynatorem działań i bardzo się cieszymy, że potrafimy we Wrocławiu działać ponad podziałami.

HONOROWI GOŚCIE WROCŁAWSKICH WYDARZEŃ

 

por. Henryk Atemborski, ps. „Pancerny”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej

 

Wrocławskie środowiska kombatanckie:

Armia Krajowa

Narodowe Siły Zbrojne

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość

Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy”

 

Wrocławskie Rodziny Żołnierzy Wyklętych


LIST PROFESORA KRZYSTZOFA SZWAGRZYKA,  pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań

nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

 

 

ORGANIZATORZY WROCŁAWSKICH WYDARZEŃ


Głównym partnerem Stowarzyszenia Odra-Niemen w realizacji wydarzeń była  Grupa Historyczno-Edukacyjna MŁOT im. kpt Władysława Łukasiuka.  To  środowisko młodych ludzi, pasjonatów historii, artystów, któtzy przy naszej organizacji znaleźli swoją tożsamość i możliwość twórczej pracy. To ta grupa tworzy scenariusze naszych wydarzeń, produkuje filmiki rekalmowe, przygotowuej Marsz Pamięci, zajmuje się środowiskiem kombatantów.

 

PLAN WROCŁAWSKICH WYDARZEŃ

SZCZEGÓŁY WYDARZEŃ


PROMOCJA WYDARZEŃ

 

ZABYTKOWY TRAMWAJ ULICAMI WROCŁAWIA

Stowarzyszenie Odra-Niemen, GHE MŁOT im.kpt. W. Łukasiuka oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, informują o kolejnym ważnym elemencie wrocławskich wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

W dniach 27 i 28.02.2016 oraz 1.03.2016 rusza przez Wrocław niebieski tramwaj. Tramwaj Konstal N produkowany w latach 1948-1962, jeździł po naszym mieście w czasach związanych z życiem i działalnością Żołnierzy Wyklętych. Obecnie po remoncie, dzięki współpracy z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego, mamy szansę na przejazd tym pojazdem po Wrocławiu.

 

Przedstawiamy rozkład jazdy tym pojazdem. Trasa jest tak poprowadzona, aby chętni mogli dojechać w dniach 27 i 28.02 na Plac Strzelecki, gdzie będą odbywały się weekendowe wydarzenia oraz uroczystości w dniu 1.03.2016


Przejazdy są za darmo, a pojazd wykorzystamy do promocji święta i wrocławskich wydarzeń

ROZKŁADY JAZDY

 

 

 

PLAN WYDARZEŃ STOWARZYSZENIA ODRA-NIEMEN

 

25.02.206 czwratek


Godzina 12.00 "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI DROGA WOLNYCH POLAKÓW"  KONFERENCJA Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH" POD PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ , POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sala Kolumnowa, budynek C

FOTORELACJA "NIEZŁOMNI W SEJMIE RP"

Mamy honor przedstawić Tych, którzy przybyli z nami do Warszawy i których przyjaźń i życzliwość jest dla nas najwyższym zaszczytem. Wrocławska grupa Żołnierzy Wyklętych i Ich Rodziny na konferencji w Sejmie w dniu 25.02.2016:

kpt. Helena Suszyńska WiN , żona Leona Suszyńskiego ps P-8
por Genowefa Aleksander NSZ, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego
płk Zbigniew Lazarowicz WiN
kpt Janusz Słociński NSZ
kpt Maksymilian Kowalewski NSZ
kpt Józef Oleksiewicz Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 Jaworzniacy
por Janusz Rakowski Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 Jaworzniacy

Rodziny Żołnierzy Wyklętych

Halina Lazarowicz żona płk Zbigniewa Lazarowicza
Marta Ziębikiewicz córka kpt Władysława Łukasiuka ps Młot
Krzysztof Olechnowicz syn Antoniego Olechnowicza ps. Pochorecki, ostatniego Komendanta Wileńskiego Okręgu AK,
Kaziemierz Suszyński, syn Leona Suszyńskiego ps P-8

Nasz gość honorowy, od którego zacząła się cała praca naszego stowarzyszenia
kpt Weronika Sebastianowicz Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi , Kresowy Żołnierz Wyklety, łagiernik

27.02.2016 sobota

Godzina 12.00-22.00 Wrocławska Retrospektywa VII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, Przystanek Historia, sala IPN, Plac Strzelecki 25

FOTORELACJA Z WYDARZENIA

PRZEKAZANIE KOMBATANTOM OBECNYM NA SPOTKANIU LISTU GRATULACYJNEGO OD MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

WYDARZENIE NA FB


28.02.2016 niedziela

Godzina 12.00-14.00 Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dystans 1963m nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek", start - Przystanek Historia IPN przy Placu Strzeleckim 25


 

WYDARZENIE NA FB                  

ROZMOWA W TVP 3

RELACJA PRASOWA

RELACJA PRASOWA 2

FOTORELACJA zdj. Mariusz HUK

 

29.02.2016 poniedziałek


Godzina 12.00 Uroczyste złożenie wieńców pod tablicą ofiar systemu stalinowskiego, spotkanie z udziałem kombatantów, młodzieży, Wrocławian, miejsce - przed więzienem przy ul. Kleczkowskiej 35

RELACJA Z WYDARZENIA


 

 

 

 

 

 

 

 

 1.03.2015 wtorek

Godzina 10.30 Oficjalne uroczystości na Kwaterach Żołnierzy Wykletych na Wrocławskim Cmentarzu Osobowice

FOTORELACJA Z WYDARZENA 

Godzina 17.00 Uroczysta Msza Św. w intencji Bohaterów Niezłomnych i ich Rodzin, Bazylika Św. Elżbiety  Godzina


Godzina 18.00 Marsz Pamięci „Zachowałam się jak trzeba”, Przemarsz wrocławian przez miasto, inscenizacje i scenki historyczne na trasie marszu, trasa marszu: Wrocławski Rynek-Plac Wolności

Zasady obowiązujące podczas  Marszu pamięci we Wrocławiu


 

WYDARZENIE NA FB


Zaproszenia filmowe na Marsz Pamięci to dzieło młodych członków Stowarzyszenia Odra-Niemen i GHE Młot. Ich zasługa to także przygotowanie organizacyjne i atystyczne całego marszu z inscenizacjami:

Zaproszenie 1 na Marsz Pamięci we Wrocławiu - "Zachowałam się jak trzeba" cz.1

Zaproszenie cz.2

Zaproszenie cz.3

Zaproszenie cz.4

Relacja prasowa

FOTORELACJA Z MARSZU zdj. Piotr Kurpaska

3.03.2016 czwartek

Godzina 17.00 Udział przedstawicielei Stowarzyszenia Odra-Niemen w spotkaniu dyskusyjnym pt. "Żołnierze Wyklęci na Dolnym Śląsku" w Świdnicy, organizowany przez Stowarzyszenie Civitas Christiana

 

4.03.2016 piątek

Godzina 17.00 Udział przedstawicielei Stowarzyszenia Odra-Niemen w spotkaniu dyskusyjnym pt. "Historie wyklęte - Między wyparciem a tożsamością" we Wrocławiu, organizowany przez Stowarzyszenie Civitas Christiana


Godzina 18.30 Wrocławska premiera filmu "Historia Roja".

Prelekcja przed filmem z udziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz rozmowa z uczestnikiem tamtyhc wydarzeń kpt. Maksymilianem Kowalewskim. W premierze udział wzięła grupa zaproszonych przez nas znamienitych gości:

żołnierze NSZ Genowefa Aleksander, Stanisław Idźkowski

przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wykletych, Marta Ziębikiewicz córka kpt Władysława Łukasiuka ps Młot, Barbara Leonowicz-Babiak córka por Jan Leonowicz ps Burta, Kazimierz Suszyński syn Leona Suszyńskiego ps P-8


5.03.2016 sobota 

Godzina 15.00 "Kult Żołnierzy Wyklętych - renesans patriotyzmu czy przemijająca moda?". Udział młodych członków Stowarzyszenia Odra-Niemen w debacie.

Link do wydarzenia


6.03.2016 niedziela

Godzina 12.00 Rekonstrukcja wydarzeń historycznych w Siechnicach

PODZIĘKOWANIA


Wrocławskie wydarzenia poświęcone pamięci Żołnierzom Wyklętym w dużej części przygotowywało Stowarzyszenie Odra-Niemen. Od soboty poprzez Wrocławską Retrospektywę, niedzielny bieg Tropem Wilczym a kończąc na Marszu Pamięci to nasza praca. To także cała koordynacja wydarzeń i promocja poszczególnych elementów. Ale piszę te słowa nie po to, aby wyolbrzymić rolę naszej organizacji, ale po to aby głośno zaznaczyć, że właściwie to, że wszystko tak wspaniale się udało to zasługa naszej młodzieży. Przygotowanie biegu, uważam, że znakomite, to zasługa Dominika Rozpędowskiego, natomiast cała oprawa marszu, scenki, scenariusz, reżyseria, przygotowanie młodzieży do występów, scenki towarzyszące innym wydarzeniom to zasługa niezwykle utalentowanej Oli Bujalskiej (na zdjęciu), którą fantastycznie wspierała Kasia Wójtowicz. Opieka nad kombatantami, organizacja wydarzeń, pomoc logistyczna, całodniowe wsparcie wszelkich zadań, zaangażowanie, świetna atmosfera to zasługa naszych młodych przyjaciół, w tym grupy GHE Młot im. kpt. Władysława Łukasiuka.

Jesteśmy dumni, że mamy taki zespół, który samodzielnie przygotowuje tak ważne projekty, że pięknie poprzez swoją pracę oddają hołd Niezłomnym.

Stowarzyszenie Odra-Niemen serdecznie dziękuje wszystkim partnerom za pomoc, współpracę i zaufanie. Chcemy jednak szczególnie podziękować Małej Garstce z Sycowa, która tak pięknie przygotowała się do koncertu, wcześniej intensywnie dojeżdżając do Wrocławia na próby. To wspaniała grupa młodzieży, którą pięknie prowadzi Iwona Chowańska. Bardzo chcemy podziękować Inicjatywie Historycznej a zwłaszcza jej szefowej Dominice Arendt-Wittchen, która będąc wspaniałą matką 4 cudnych dziewczynek, od kilku dni poświęca swój czas na wsparcie wydarzeń, na organizację pobytu we Wrocławiu por Henryka Atemborskiego a także której córeczki intensywnie z nami współpracowały od soboty do wczoraj. Jedna z nich Zosia, to także aktorka artystycznych wydarzeń. Chcemy też podziękować kibicom WKS Śląsk Wrocław, z którym współpracujemy od początku naszej działalności. Nasze środowiska w różny sposób przywracają pamięć o Wyklętych i teraz kiedy jest już łatwiej i wtedy kiedy było znaczniej trudniej. Dziękujemy za wsparcie, doświadczenie organizacyjne, za piękny patriotyczny wieniec, za oprawę.
Dzięki temu, że jesteśmy razem możemy tak dużo zdziałać.


Kompleksowy plan Stowarzyszenia Odra-Niemen 2016

 

Informacje pozostałych wydarzenaich także na stronie 1marca.pl
 

ARCHIWUM WYDARZEŃ Z POPRZEDNICH LAT