70-lecie wyzwolenia obozu w Holiszowie przez żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ


Fotorelacja - Konwój wolności

Fotorelacja z całego projektu

Film z wydarzenia


W dniach od 1 do 5 maja liczna grupa członków, wolontariuszy, sympatyków i gości Stowarzyszenia Odra-Niemen przebywała w Czechach. Braliśmy udział w Liberation Festival Plzeň oraz w obchodach wyzwolenia KL Holiszów przez żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Nasza organizacja miała zaszczyt i honor przygotowywać te wydarzenia dla żołnierzy ZŻNSZ Okręg Dolnośląski, którzy byli tam z nami. Wśród nich był m.in. por. Edmund Poniewierski, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej, który przeszedł cały szlak bojowy Brygady, brał udział we wszystkich stoczonych bitwach i oswobodzeniu obozu koncentracyjnego dla kobiet w czeskim Holiszowie (Holleischen filia KL Flossenbürg). Byli też goście z rodzin żołnierzy NSZ, członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen, przyjaciele organizacji. Całe dnie wypełnione po brzegi wydarzeniami, a wieczory pełne opowieści niezwykłych ludzi, wspaniała z nimi międzypokoleniowa integracja, wiele wzruszeń i emocji.
Jesteśmy od 1 maja w Czechach. Bierzemy udział w Liberation Festival Plzeň, organizując obchody wyzwolenia KL Holiszów przez żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej. Nasza organizacja ma zaszczyt i honor przygotowywać te wydarzenia dla żołnierzy ZŻNSZ Okręg Dolnośląski, którzy są tu z nami. Wśród nich jest Edmund Poniewierski, żołnierz Brygady Świętokrzyskie, który przeszedł cały szlak bojowy Brygady, brał udział we wszystkich stoczonych bitwach i oswobodzeniu obozu koncentracyjnego dla kobiet w czeskim Holiszowie (Holleischen filia KL Flossenbürg). Są też goście z rodzin żołnierzy NSZ, członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen, przyjaciele organizacji.

Całe dnie wypełnione po brzegi a wieczory pełne opowieści niezwykłych ludzi, wspaniała z nimi międzypokoleniowa integracja, wiele wzruszeń i emocji.

1 maja - Żołnierze NSZ z Dolnego Śląska mieli okazję uczestniczyć w Inauguracji Obchodów Wolności w Pilźnie. Nawiązaliśmy wiele kontaktów a najważniejsze z nich to spotkania z Polakami mieszkającymi w Czechach. Wieczorem spotkanie z Panem Januszem Słocińskim - żołnierzem NSZ2 maja - w Pilźnie Pan Edmund Poniewierski uczestniczył wraz z kombatantami z innych krajów w konferencji prasowej, współorganizowanej przez miasto Pilzno i NSZ a następnie udział kombatantów w wydarzeniu „Pilzno 1945“ - rekonstrukcje bazy wojskowej armii amerykańskiej z maja 1945 r. oraz życia cywilów z tamtego okresu. Odbył się też zorganizowany przez NSZ pokaz GRH NSZ i wykład Leszka Żebrowskiego. Wieczorem niezwykłe opowieści kpt. Maksymiliana Kowalewskiego już w naszym ośrodku.

3 maja to nasz wielki sukces. Udało się naszej organizacji doprowadzić do tego, że żołnierze ZŻNSZ Okręgu Dolnośląskiego wraz z młodzieżą przejechali głównymi ulicami Pilzna. Wzięli udział w Konwoju Wolności, głównym wydarzeniu obchodów w Pilźnie. Po raz pierwszy w historii obchodów na jeepach i wojskowych ciężarówkach, Polska i żołnierze NSZ oraz polskie flagi byli tak mocno widoczni. Wokół konwoju też mieliśmy swoją grupę wsparcia, wszędzie byliśmy z polskimi flagami i okrzykami dla bohaterów. Największa dla nas duma to radość i szczęście kombatantów, ale też podziękowania Polaków z Czech, którzy nas spotykali na trasie i ich wiwaty.
Wieczorem niezwykła Msza Św. w Stankovie, którą dla nas poprowadził ks Wojciech Pelowski a także już w ośrodku kolejne wzruszające spotkanie z Panią Genowefą Aleksander, żołnierzem NSZ.

4 - 5 maja - Msza święta w kościele Piotra i Pawła w Holiszowie, przemarsz ze sztandarami pod tablice upamiętniającą wyzwolenie niemieckiego obozu przez BŚ NSZ, spotkanie w Domu Kultury w Holisovie z Burmistrzem, ks. Proboszczem i mieszkańcami oraz przejazdy przez miejscowości ze szlaku BŚ NSZ i wzruszające spotkania z mieszkańcami tych miejscowości.

 Projekt był współfinansowany ze środków:

Ministerstwa Obrony Narodowej

 

Gmina Wrocław