DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY - ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - SPOTKANIE III

Żołnierz Wyklęty bosmanmat Stefan Półrula

Pokaz filmu pt. „NIGDY NIE WRÓCISZ DO DOMU” - Reżyseria i scenariusz: Jolanta Krysowata

Stefan Półrula zdecydował się opuścić rodzinną wioskę Korwin i wybrać los marynarza. Spodobało mu się, podpisał kontrakt na nadterminowego. Skierowany do służby w Sądzie Marynarki Wojennej Stefan szybko się zorientował, jak wygląda sprawiedliwość w Polsce Ludowej. W oczach władz marynarze mieli fatalną opinię potencjalnych buntowników i wrogów systemu, urodzonych szpiegów i bandytów. Pod byle pretekstem lub w całkiem sfingowanych procesach żołnierzy skazywano na lata więzienia, a nawet kary śmierci. W obecności Półrula i jego kolegów sędziowie wojskowi przechwalali się, który był bardziej surowy w sądzeniu. Ponury rekord wynosił łącznie ponad 500 lat więzienia i 6 wyroków śmierci! W Stefanie narastał sprzeciw, także wobec rosnącej obecności sowieckich oficerów. Bosmanmat zdecydował się wstąpić wraz z kolegami do Polskiej Organizacji Podziemnej "Wolność". Nie było mu dane działać w nim długo: 5 grudnia 1951 roku został aresztowany. Nigdy już nie wrócił do domu żywy. Przez ponad pół wieku prawda o losie Stefana Półrula pozostawała nieznana, a jego rodzina żyła z piętnem krewnych zdrajcy ojczyzny. Dopiero dzięki śledztwu Instytutu Pamięci Narodowej udało się rozwikłać zagadkę oraz odnaleźć doczesne szczątki bosmanmata na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. W dniu 9 września 2008 roku Stefan Półrul został pochowany w rodzinnych stronach z honorową asystą wojskową Marynarki Wojennej. Został pośmiertnie zrehabilitowany przez sąd wojskowy, odznaczony Krzyżem Kawalerskim przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 3 maja 2009 roku.

W dniu 9.09.2011 zorganizowaliśmy pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach  Filmowych Klubów Dyskusyjnych. Okazało się, że zupełnie przypadkowo przedstawialiśmy naszego bohatera w rocznicę uroczystego pogrzebu zrehabilitowanego bosmana.. Prezentacja filmu „NIGDY NIE WRÓCISZ DO DOMU” było spotkaniem bardzo przejmującym bo i losy Stefana Półkuli były mocno wzruszające.

Fotoreportaż ze spotkania


Autorka dokumentu bardzo żywo i obrazowo przedstawiała okoliczności powstania filmu, brała udział w dyskusji po projekcji, pytań było mnóstwo. Film został wspaniale przyjęty. W dyskusji brał udział także nasz kolejny gość dr hab. Krzysztof Szwagrzyk - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Projekt odbył się w w Auli Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, we Wrocławiu, a współorganizatorem zadania było:

 Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy we Wrocławiu

ul. Kuźnicza 11/13
50-138 Wrocław
tel./fax 071 341 10 05
dolnoslaski@civitaschristiana.pl
www.civitas.org.pl