NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - WROCŁAW 2012

 

 

Rozpoczęliśmy obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W obecnym roku czeka nas wiele wydarzeń organizowanych przez różne środowiska i instytucje. Część z nich organizuje nasze Stowarzyszenie w ramach projektu "Młody Wrocław pamięta o Niezlomnych" - dofinansowanego z budżetu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. W niektórych wydarzeniach tylko pomagaliśmy innym środowiskom w ich przygotowaniu lub realizacji. Opiszemy jednak wszystkie wydarzenia. Bo są one dla nas ważnym symbolem odradzającego się szacunku do ludzi, dla których hasło "Bóg, Honor i Ojczyzna" nie było tylko zwykłym frazesem. Którzy walczyli o Polskę wolną, niepodległą i sprawiedliwą. Którzy byli Niezłomni.

CHWAŁA BOHATEROM!

 

Z dumą informujemy, że 1 Marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Wrocław godnie uczcił pamięć WYKLĘTYCH  Hasło "Armio Wyklęta - dziś Wrocław o Was pamięta" mocno zaznaczyło  się w tym dniu i pewnie stanie się naszym miejskim symbolem.  Dzień rozpoczął się od uroczystości pod Pomnikiem Rotmistrza Pileckiego. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych, organizacji kombatanckich, obecnych było sporo szkół oraz organizacji pozarządowych i środowiskowych. Najwięcej braw przy składaniu wieńców otrzymała reprezentacja kibiców Śląska Wrocław.

Po południu zakończony został z powodzeniem konkurs dla młodzieży "Żołnierze Wyklęci - bohaterowie naszej wolności" -Lista laureatów Konkursu "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie naszej wolności"

Wieczorem odbyła się zamówiona przez nas uroczysta Msza Św. w intencji WYKLĘTYCH. W uroczystości wzięło udział wielu młodych osób, w tym grupa kibiców Śląska Wrocław.

Po Mszy Św., około 2000 osób przeszło przez centrum miasta w Marszu Pamięci, było wiele flag,  portretów z bohaterami, pochodni i rac. Także tu dominowali kibice Śląska Wrocław. Wszyscy kombatanci byli bardzo wzruszeni całym wczorajszym dniem i do samego wieczora uczestniczyli w wydarzeniach. Wieczorem na zakończenie dnia odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego z piosenkami o Żołnierzach Wyklętych.

Film z Marszu Pamięci

2 Marca zorganizowaliśmy dodatkowe spotkanie poświęcone WYKLĘTYM. W ramach cyklicznych Dyskusyjnych Klubów Filmowych o Żołnierzach Wyklętych, zorganizowaliśmy spotkania autorskie, dyskusje i kiermasz książek tematycznych. Do Wrocławia przyjechali goście: z Krakowa Pani Jolanta Drużyńska, współautorka książki "Wyklęte życiorysy" oraz z Warszawy  Pan Tadeusz Płużański, autor książki "Bestie". Wrocław reprezentował Pan Ryszard Filipowicz – wileński żołnierz AK ze swoją książką „Klisze pamięci z Wileńskiej Ojczyzny”. Odbyły się interesujące dyskusje, autorzy podpisywali swoje książki. Wcześniej jednak wyświetlony został film pt. "Pohańbiona godność" udostępniony przez wrocławski oddział IPN. Spotkanie udało się znakomicie, publiczność dopisała, dziękujemy wszystkim za obecność.

Jesteśmy dumni, że  Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN współuczestniczyło w organizacji tych pięknych obchodów. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami poświęcili swój czas na przygotowanie tych wszystkich wydarzeń.

 Zadanie wykonano w ramach projektu "Młody Wrocław pamięta o Niezłomnych" - całorocznego cyklu wydarzeń upamiętniających życie i postawy Żołnierzy Wyklętych.  Projekt został dofinansowany przez Urząd Miasta Wrocławia oraz Fundacje Banku Zachodniego WBK.