OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA… DOKUMENTOWANIE RELACJI ŻYJĄCYCH ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ NA KRESACH WSCHODNICH.

Nasze Stowarzyszenie dysponuje pokaźną ilością relacji żyjących na Kresach żołnierzy Armii Krajowej. Są to relacje video, audio, zdjęcia, skany dokumentów. W ramach projektu uzupełnimy posiadaną bazę relacji, stworzymy portal internetowy, z którego każdy zainteresowany bedzie mógł pobrać wybrane relacje. Powstanie prezentacja multimedialna dla potrzeb edukacyjnych oraz wystawa fotograficzna. W wielu miastach odbędą się promocyjne pokazy filmu o polskich Kombatantach AK na Białorusi.

 

 Projekt trwa od 1.06. do 15.12.2012 roku i jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą."

 

I część zadania - pokazy filmu

W ramach projektu promujemy losy, postawy kresowych bohaterów Armii Krajowej, poprzez pokazy filmu PANI WERONIKA I JEJ CHŁOPCY.  Pokazy są organizowane w następujących miastach,w których Pani Weronika zaszczyci nas swoją obecnością:

WROCŁAW - 20 CZERWCA 2012 RELACJA Z WYDARZENIA - Premiera filmu
KINO WARSZAWA,UL. PIŁSUDSKIEGO 64A, GODZ.13.00

 

WARSZAWA - 13 WRZEŚNIA 2012 RELACJA Z WYDARZENIA KINO KULTURA, UL. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE  21/23, GODZ.17.00

POZNAŃ - 23 PAŹDZIERNIKA 2012 RELACJA Z WYDARZENIA AULA Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM GODZ.11.3

BIAŁYSTOK -17  LISTOPADA 2012 RELACJA Z WYDARZENIA

KINO TON, UL.RYNEK KOŚCIUSZKI 2. GODZ.16.00

II część zadania: Wystawa fotograficzna   

Wystawa Stowarzyszenia Odra-Niemen „Ocalić od zapomnienia…” to opowieść o wciąż żyjących na Kresach Wschodnich II RP Weteranach Armii Krajowej. Na trzydziestu planszach zamieszczono portrety Kresowych Żołnierzy wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat, zarówno podczas Ich pobytów w Ojczyźnie, jak również podczas licznych wyjazdów członków Stowarzyszenia na Kresy. To zresztą nie tylko portrety – to także Ich domy, Ich spotkania, Ich radości i smutki. Większość znakomitych zdjęć została wykonana przez Piotra Kurpaskę, który jednocześnie dokonał wyboru wszystkich zdjęć i skomponował wystawę. Fotografie uzupełnione są tekstami przybliżającymi powojenne losy Kresowych AK-owców.

 

Wystawa składa się z 30 plansz, umieszczonych na 15 dwustronnych tablicach, o rozmiarze 150cm wysokości na 80 cm szerokości każda.

Będzie ją można zobaczyć od poniedziałku – 19 listopada na placu obok Bazyliki Garnizonowej p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu (z tyłu kamienic Jaś i Małgosia na wrocławskim Rynku). Wystawa będzie prezentowana do 26 listopada. Następnie wystawa będzie pokazywana w Wilnie, Lwowie, Grodnie, Białymstoku i Poznaniu. 

III część zadania: Portal multimedialny

Jesteśmy w trakcie obróbki nagranych relacji żołnierzy AK z Kresów Wschodnich oraz innych materiałów przeznaczonych do stworzenia multimedialnego portalu. Wkrótce zaprosimy na jego strony