Operacja OSTRA BRAMA - wyprawa na Wileńszczyznę

Stowarzyszenie Odra-Niemen po raz kolejny miało zaszczyt zaprosić kombatantów oraz laureatów konkursu "Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie naszej wolności" i innych konkursów edukacyjnych, wolontariuszy i przyjaciół Stowarzyszenia do wzięcia udziału w obchodach 71 rocznicy Operacji „Ostra Brama” na Litwie. Razem z młodzieżą i ich opiekunami, była kadra dyrektorska i pedagogiczna szkół w Brwinowie wraz z uczniami a przede wszystkim kombatanci, NSZ, nasi przyjaciele Pani Genowefa Aleksander i Janusz Słociński a także Krzysztof Olechnowicz syn Antoniego Olechnowicza, ostatniego komendanta Wileńskiego Okręgu AK.

Film z wyprawy, reż. Przemysław Kania

Podczas wyjazdu składaliśmy wieńce i znicze na grobach poległych żołnierzy AK na Rossie, w Kolonii Wileńskiej i w Kalwarii Wileńskiej. Odwiedziliśmy także Kowalki, gdzie stoi pomnik legendarnego dowódcy Zgrupowania "Północ" Okręgu Nowogródzkiego AK por. Jana Borysewicza "Krysi", "Mściciela". Ważnym punktem był przyjazd do Dubicz na kwaterę żołnierzy VI Wileńskiej Brygady oraz Zgrupowania AK Puszcza odnowioną przez wolontariuszy Stowarzyszenia Odra-Niemen w 2013 r.

Przy okazji przywieźliśmy sporo różnych darów dla polskiej społeczności oraz granitowe krzyże na kolejny przez nas odnawianą kwatrę AK w Koleśniakach.

5 lipca, po śniadaniu, wyjechaliśmy do Dubicz i Kowalków – złożyliśmy znicze i wieńce, w Koleśnikach została odprawiona uroczysta Msza Św., zamówiona przez nasze stowarzyszenia, w hołdzioe bohaterom . Odbyło się także wzruszające spotkanie z Panią Bronisławą Śmilgin, siostrą jednego z żołnierzy zabitego pod Dubiczami. Pani Bronisława, żołnierz AK, przyjechała z Częstochowy, gdzie mieliśmy zaszczyt ją już odwiedzić i rozmawiać na temat historii rodzinnych. To spotkanie jak i kilka innych z rodzinami poległych żołnierzy w Dubiczach to wynik naszego remontu kwatery w tym miejscu. Pozostawiona tam nasza tabliczka zaprowadziła rodziny do nas i zyskaliśmy nowych, niezwykłych przyjaciół.

6 lipca – wyjazd do Wilna – składanie zniczy i okolicznościowych wieńców na kwaterach: Rossa, Krawczuny, Kalwaria Wileńska, Kolonia Wileńska. Spotkaliśmy sie z kombatantem AK z Wilna Panem Edwardem Klonowskim, odwiedzilśmy Dom Kultury Polskiej w Wilnie i zwiedzaliśmy zabytkowe Wilno.

7 lipca – to odwiedzenie polskiego Memoriału w Ponarach i złożenie zniczy na polskiej kwaterze a w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się pod Pomnikiem Kresowych Żołnierzy Wyklętych w Augustowie.

Fotorelacja z wyprawy Odra-Niemen
http://www.odraniemen.home.pl/fotoreportaz/164

Fotorelacje uczestników wyprawy
https://plus.google.com/…/106411…/albums/6170623447300205649

http://gimnazjum.jaworzyna.net/wordpress/