Pobyt na Dolnym Śląsku kombatantów Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny

W dniach 8-22.08.2016 przebywała na Dolnym Śląsku 8-osobowa grupa kombatantów AK z Białorusi, na czele z Panią mjr Weroniką Sebastianowicz. Goście przebywali w Ośrodku Wypoczynkowym w Szczawnie Zdroju, dzięki wsparciu kilku instytucji:

Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, Najwyższa Izba Kontroli, Komenda Główna Straży Granicznej oarz Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Kombatanci tak bliscy naszemy środowisku, mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach i spotkaniach z przyjaciółmi. Jednym z takich projektów, na których byli honorowymi gośćmi było spotkanie w przededniu Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą i Święta Maryjnego. Mieliśmy radość i dumę świętować te uroczystości razem ze wspaniałymi gośćmi w Krzeszowie. W pięknej Bazylice NMP razem z weteranami NSZ oraz kombatantami AK z Grodzieńszczyzny i wieloma przyjaciółmi z regionu, spędziliśmy piękny czas. Było mnóstwo spotkań, serdeczna opieka niezwykłego duchownego krzeszowskiego kustosza i proboszcza ks. prałata Mariana Kopko. Ksiądz kustosz przewodniczył uroczystej Mszy Św. za bohaterów naszej wolności. Byliśmy także wszyscy zaproszeni na współną integrację z wałbrzyskimi przyjaciółmi do ośrodka w Krzeszówku.

https://www.facebook.com/OdraNiemen/photos/?tab=album&album_id=1148244838547519

 

Z kolei w Sobótce, w dniu 20.08.2016, w czasie Biegu Żołnierzy Niezłomnych, nasi wspaniali goście byli oblegani przez tłumy osób, w większości młodych. Pani mjr Weronika Sebastianowicz była Patronem Honorowym tego wydarzenia i osobiście wręczyła wiele medali uczestnikom tego morderczego, górskiego biegu. Pani Major Weronika Sebastianowicz miała wiele radości z wręczania medali uczestnikom Biegu Niezłomnych.

Było także mnóstwo spotkań i rozmów z weteranami AK z Grodzieńszczyzny.

 

FOTOREPORTAŻ Z PROJEKTU

Stowarzyszenie Odra-Niemen i Grupa Historyczno-Edukacyjna MŁOT im.kpt. W.Łukasiuka zorganizowała namiot, gdzie można było się spotkać i porozmawiać. To był także wyjątkowy dzień dla naszych gości, gdyż mieli oni okazje do wielu spotkań środowiskowych. Razem z nimi byli obecni weterani z Dolnego Śląska, na czele z Prezesem ŚZŻAK O/Dolny Śląsk. Była także polska młodzież z Białorusi, która razem z innymi mlodymi osobami z Litwy, Ukrainy i Mołdawii przyjechała do Sobótki w ramach naszego zadania Szkoła Młodzieżowych Liderów. Odbyły się także wzruszające spotkania z polskimi pedagogami z Anglii, którzy z kolei przebywali we Wrocławiu na kolejnym naszym projekcie dla nauczycieli. Zawiązała się przyjaźń i być może wizyty kombatantów w Anglii. Wszyscy wyjechali z Sobótki zachwyceni i atmosferą i możliwością spotkania z tak wspaniałymi gośćmi.

https://www.facebook.com/OdraNiemen/photos/?tab=album&album_id=1154555754583094