RENOWACJA KWATER AK W KOLEŚNIKACH, I i II Etap DZIAŁAŃ NA LITWIE


II ETAP ZADANIA 2016 ROK

Od 30 czerwca do 10 lipca przebywaliśmy na Wileńszcyźnie, prowadząc drugi etap renowacji kwater Armii Krajowej w Koleśnikach. Oprócz sporej grupy członków, przyjaciół i wolontariuszy Stowarzyszenia z Wrocławia, Poznania, Krakowa, Krynicy czy nawet Bristolu, przyjaciół ze Stowarzyszenie Traugutt.org, mieliśmy także dwóch wyjątkowych gości - Martę Ziębikiewicz (córka kpt. Władysława Łukasiuka ps. Młot) i Krzysztofa Olechnowicza (syn ppłk. Antoniego Olechnowicza ps. Pohorecki). Wydarzeniem był także przyjazd z Wrocławia dużej grupy młodzieży wraz z wrocławskimi kombatantami AK: Waldemarem Kolendo i prezesem Dolnośląskiego Okręgu ŚZŻAK, Ryszardem Filipowiczem, pochodzącym z Kolonii Wileńskiej. Przyjazd grupy został zorganizowany przez Stowarzyszenie z okazji rocznicy operacji Ostra Brama. W ciągu niecałych dwóch tygodni udało nam się zrealizować wszystkie założone cele. Zakończyliśmy odnowę kwatery, przeprowadzaliśmy rozmowy z lokalnymi świadkami historii, zwiedzaliśmy Wilno szlakami prezesa Filipowicza, zobaczyliśmy się z dobrze nam znanymi wileńskimi kombatantami, odwiedziliśmy znajomych z Wileńska Młodzież Patriotyczna. Na swojej drodze spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, pomagających nam na każdym kroku, goszczących nas niczym rodzinę. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy wspomogli nas przy odnawianiu kwater, wolontariuszom pracującym przez cały wyjazd oraz wszystkim dobrym ludziom napotkanym podczas w tym czasie, w szczególności panu Tadeuszowi Romanowskiemu z Solecznik 

FOTOREPORTAŻ z ZADANIA

I ETAP ZADANIA 2015 ROK

RELACJA Z PROJEKTU    

 

FILM z WYPRAWY

W lipcu 2015 roku grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia Odra-Niemen spędziła pracowite dwa tygodnie na ziemi solecznickiej, prowadząc prace renowacyjne i porządkowe na tamtejszych nekropoliach, na których spoczywają żołnierze Armii Krajowej. Głównym obiektem naszych prac był cmentarz na Jasnej Górce w Koleśnikach, gdzie znajduje się duża, symboliczna kwatera żołnierzy VI Wileńskiej Brygady AK. Na prośbę władz Samorządu Rejonu Solecznickiego – i przy wielkim wsparciu polskiego samorządu – wykonaliśmy pierwszy etap prac na tej kwaterze. Młodzi wolontariusze z różnych miejsc Polski – Wrocławia, Poznania, Głogowa, Nysy, Augustowa i innych miast – wymienili stare, betonowe płyty nagrobne na krzyże z granitu, podarowanego nam przez właścicieli kilku kamieniołomów i zakładów kamieniarskich ze Strzegomia i okolic. Krzyże osadzono na betonowych fundamentach i umieszczono na nich nowe tabliczki. Całość terenu wyrównano, a pomnik i znajdujące się na nim tablice zostały wyczyszczone i odmalowane przez wolontariuszki Stowarzyszenia. Kwatera już teraz ma zupełnie inny wygląd, a przecież w kolejnym roku planujemy drugi etap prac, w trakcie którego ogrodzimy całą kwaterę i postawimy duży obelisk w kształcie krzyża.


Drugim obiektem prac podczas pobytu był leśny cmentarzyk Szalewiczów, w nieistniejącym już folwarku Adamiszki. Spoczywają tam żołnierze Jana Borysewicza „Krysi” z oddziałów Józefa Sakowicza „Hajduka” oraz Władysława Janczewskiego „Lalusia”. Znajduje się tam również grób Michała Rzuchowskiego ps. „Szary” - adiutanta legendarnego „Krysi”. Na cmentarzu wolontariusze Stowarzyszenia Odra-Niemen przeprowadzili gruntowne porządki – malując krzyże i ogrodzenia, odnawiając napisy, a także stawiając nowe krzyże na żołnierskich grobach. Wygląd cmentarza Szalewiczów bardzo zmienił się przez te dwa tygodnie intensywnych prac. Jesteśmy przekonani, że przez dłuższy czas nie będą konieczne większe prace renowacyjne na tej nekropolii.

Kolejne z ważnych miejsc w tym rejonie Wileńszczyzny, na którym prowadziliśmy nasze działania to cmentarz w Niewoniańcach. Spoczywają tam żołnierze, którzy polegli w styczniu 1945 roku w bitwie stoczonej z oddziałami NKWD w Puszczy Rudnickiej, w okolicy miejscowości Wieczoryszki przez oddziały Czesława Stankiewicza „Komara” oraz Michała Tietiańca „Myśliwego”. Poległo tam kilkudziesięciu żołnierzy AK, a kilku z nich pochowano właśnie w Niewoniańcach. Tam też wolontariuszki i wolontariusze Stowarzyszenia Odra-Niemen przeprowadzili prace porządkowe, malując ogrodzenia i krzyże, poprawiając napisy na nagrobkach oraz czyszcząc kamienne pomniki naszych Bohaterów.

Nie mogliśmy oczywiście pominąć kwatery żołnierzy AK w Dubiczach. To „nasza” pierwsza kwatera na Wileńszczyźnie, więc przybywamy na nią ze szczególnymi emocjami. Leżą tu żołnierze Armii Krajowej z dwóch Okręgów - wileńskiego i nowogródzkiego, polegli w 1944 roku podczas walk dwóch konspiracji. Tym razem poprawialiśmy napisy na płytach (również na pomniku-grobie Ludwika Narbutta) oraz przeprowadziliśmy kilka drobnych napraw i prac renowacyjnych.

Cały nasz pobyt był kolejną ważną wyprawą w miejsca historycznego dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich. Młodzi ludzie, którzy brali udział w pracach – łącznie blisko 50 osób – nie tylko poznawali historię tej pięknej ziemi, ale również spotykali się z jej mieszkańcami – także z polską młodzieżą oraz żyjącymi Kombatantami AK. Gościnność Polaków z Wileńszczyzny, którą tak dobrze poznaliśmy podczas każdego dorocznego pobytu na ziemi solecznickiej sprawia, że z każdym rokiem coraz większa liczba młodych ludzi chce dołączyć do naszej wyprawy historyczno-integracyjnej. Kolejny wyjazd – już za rok. Z nowymi celami i wyzwaniami, na pewno bardzo pracowity, ale równocześnie wspaniały - jak tegoroczny.

Wszystkim bardzo dziękujemy. Członkom i sympatykom Stowarzyszenia, uczestnikom wyprawy – za ciężką, solidną pracę i serce zostawione na cmentarzach Wileńszczyzny. Władzom samorządu Rejonu Solecznickiego i jego mieszkańcom – za zaproszenie, gościnność i okazywaną nam sympatię i pomoc. Sponsorom i Darczyńcom – za wsparcie projektu darowiznami finansowymi i rzeczowymi, bez których nasza praca byłaby o wiele trudniejsza. Do zobaczenia za rok.