RODACY-BOHATEROM.Paczka dla polskiego kombatanta w Polsce i na Kresach

Nowa odsłona strony https://rodacybohaterom.pl

Rodacy-Bohaterom to  ogólnopolska zbiórka darów i funduszy. Strona jest narzędziem informacyjnym dla darczyńców i koordynatorów.

Aby zgłosić się do akcji, należy w górnym panelu wybrać zakładkę AKCJA PACZKOWA a następnie ZGŁOŚ ZBIÓRKĘ.

Jesteśmy w trakcie akcji "Rodacy-Bohaterom. Paczka dla polskiego kombatanta w Polsce i na Kresach."

Przedstawiamy film, z pobytu weteranów w Juracie, z października tego roku. Niech ten dokument będzie wzmocnieniem naszego wspólnego działania, zbierania darów i pamięci dla bohaterów naszej wolności.
Pobyty kombatantów, międzypokoleniowa integracja to też element całorocznego projektu RODACY-BOHATEROM

Film powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.  


O akcji Rodacy-Bohaterom w mediach:

 Wrocławski Gość Niedzielny 

Telewizja Republika

 

Rodacy-Bohaterom na Podlasiu

Trwa akcja Rodacy-Bohaterom, do której dołączyła niezwykła zacna grupa z Augustowa. Dzięki Pani Danucie Kaszlej włączył się Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie oraz uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Spędziliśmy cały weekend w Augustowie. Odbyło się jak zawsze wzruszające spotkanie z Panią płk Weronika Sebastianowicz.

Pracujemy też od kilku tygodniu razem z tym środowiskiem, z grupą ze Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, z innymi podlaskimi środowiskami nad wzmocnieniem struktur akcji Rodacy-Bohaterom w tym regionie, nad promocją wolontariatu, nad szeroką współpracą przy działaniach historycznych.

Jesteśmy bardzo dumni, że tak zacne, tak bardzo szanowane organizacje na Podlasiu włączają się do akcji Rodacy-Bohaterom, ale jeszcze bardziej dumni jesteśmy ze współpracy pomiędzy środowiskami, z przyjacielskiej atmosfery, z działania bez znamion konkurencji, z wzajemnym uczeniem się od siebie i szacunkiem do swoich osiągnięć. To jest też dodatkowa wartość naszej wspólnej akcji Rodacy-Bohaterom. Bo przecież takich sprawdzonych przyjaźni mamy wiele w całej Polsce.

Rodacy-Bohaterom. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 Grudzień to rocznica wprowadzenia stanu wojennego. A my ruszamy z akcją plakatową na przystankach autobusowych w całej Polsce.
Rodacy Bohaterom to projekt adresowany do kombatantów I i II Konspiracji, do Kresowych Weteranów, ale też tych mieszkających w Polsce. Projekt stał się przez lata także obszarem łączenia pokoleń, sztafetą patriotyczną. Mamy w swoim gronie środowisko Solidarności, Solidarności Walczącej, osoby z Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Znamy rodziny kombatantów, których członkowie odzyskiwali Niepodległość Polski, walczyli na frontach II Wojny Światowej, byli Żołnierzami Wyklętymi, a najmłodsze pokolenia za działalność antykomunistyczną 13 grudnia zostawało aresztowane. Dlatego dobrze się składa, że ruszamy właśnie dzisiaj z kampanią promocyjną akcji Rodacy Bohaterom. 


Składamy dziś tym samym hołd bohaterom naszej wolności, bo tym jest ten projekt - dziełem naszej wspólnej pamięci narodowej.

 
 
  

Rodacy-Bohaterom. Wyprawy z darami do kombatantów na Kresach  XII 2018 

7-9.12.2018 r. - Litwa, Rejon Solecznicki - koordynator wyprawy Mazowiecki Oddział SON

10-16.12.2018 - Litwa, Łotwa - koordynator wyprawy Bydgoszcz i Gniezno

14-16.12.2018 - Białoruś, Grodno - koordynator wyprawy SON Wrocław

14-16.12.2018 - Ukraina, Wołyń i Lwów - koordynator wyprawy Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle

 

Kampania reklamowa akcji Rodacy-Bohaterom

W całym kraju, w Wielkiej Brytanii, Szwecji, USA zbierane są dary i fundusze na realizację projektu. Wszędzie lokalnie dużo pozytywnego szumu i zaangażowania. Wzmacniamy te czynności kampanią reklamową w całym kraju. Dzięki firmie AMS pojawiły się już pierwsze plakaty w Warszawie.

I etap zadania to zbiórka darów w całej Polsce, współpraca z koordynatorami oraz organizacja  3 grudniowych wyjazdów z paczkami na Kresy. II etap projektu to  zwożenie z różnych zakątków kraju dary, a w regionach jest intensywny czas pakowania paczek. III etap to planowanie i organizacja  17 wypraw do końca lutego 2019 roku. Odwiedzimy kombatantów, Sybiraków, polskie rodziny i środowiska na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Rumuni, a także w Mołdawii.  Prosimy o wsparcie finansowe tych działań - zakup paliwa i transport to główny koszt. Pobyt grup, wyżywienie wolontariuszy to nasz wkład własny i pomoc Rodaków zza wschodniej granicy. Nikt też z nas nie pobiera wynagrodzeń w tym projekcie.  W wyprawach biorą udział przedstawiciele środowisk zaangażowanych w lokalne akcje Rodacy-Bohaterom.

KOLĘDA ZESŁAŃCÓW SYBIRU 1941 

Materiał zrealizowany przez studentów Akademii Ignatianum w Krakowie, promuje akcje Rodacy-Bohaterom. Przy okazji jej poblikacji płk. Weronika Sebastianowicz z Grodna napisała, że razemz  koleżankami śpiewały ją w Workucie.