SPOTKANIA Z POLSKĄ. POBYT W OJCZYŹNIE POLSKICH SENIORÓW I DZIAŁACZY ZPB Z IWIEŃCA


W dniach 21.08-2.09.2018 Stowarzyszenie Odra-Niemen ma przyjemność i zaszczyt gościć w Polsce grupe 40 seniorów i działaczy Związku Polaków na Białorusi Oddział Iwieniec. Projekt to "Spotkanie z Polska". Pobyt polskich seniorów z Białorusi w Ojczyźnie w Jubileuszowym Roku 100 Lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Rodacy z Iwieńca, w którym w II RP stacjonował Korpus Ochrony Pogranicza, to wspaniali patrioci, podpora polskiej społeczności w Iwieńcu.

 

Projekt  jest dofinansowany przez Senat RP w ramach pomocy Polonii i Polakom za granicą w 2018r.Projekt zakładał odwiedzenie najważniejszych miejsc w Polsce (Warszawa, Kraków, Wadowice, Częstochowa). Dodatkowo grupa  Polaków, z których zdecydowana większośc była w Polsce pierwszy raz, byla w Łagiewnikach (zwiedzanie Sanktuarium i udział we Mszy Św., modlitwa za Ojczyznę), Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach (śladami Jana Pawła II),  Leśniowie (zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin), Niepokalanowie (zwiedzanie Muzeum Ojca Maksymiliana Kolbe oraz spotkanie z księdzem, który przez lata był proboszczem w Iwieńcu), Szymanowie z Siostrami Niepokalankami (zwiedzanie Muzeum Historii Żołnierzy Jazłowieckich), Sokółce.  Polacy z Białorusi spotykali się z Rodakami na szlakach historycznych i podczas wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny.  

Warszawa:

  

Kraków:

  • Msza Św. dedykowana Polakom z Iwieńca wBazylice Św. Archanioła na Skałce

  • spacery śladami polskiej historii w stolicy Małopolski: zwiedzanie Starego Miasta, wizyta na Wawelu, skarby polskiej sztuki w Muzeum Narodowym oraz zwiedzanie czasowej wystawy Wyspiańskiego

  • Park Jordana, gdzie znajdują się popersia wielkich Polaków – oddanie hołdu bohaterom, składanie zniczy

Częstochowa - Jasna Góra:

  • zwiedzanie Kaplicy Pamięci Narodu oraz sanktuarium Jasna Góra, jako miejsce będące świadkiem wielkich wydarzeń historycznych oraz od XV wieku najbardziej znane miejsce pielgrzymkowe

  • modlitwy z Rodakami pod obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej za Polaków, za Ojczyznę

  • wywiad radiowy z Teresą Sobol w Radio Jasna Góra - audycja 

W czasie całego pobytu zbieraliśmy relacje uczestników projektu z nadzieją na stworzenie dokumentu o Polakach, ich działalności na Białorusi, 40 km od Mińska.