Wakacje po polsku - Pobyt polskich dzieci z Białorusi w Polsce

W dniach 11-22.07.2016 realizownay był wakacyjny pobyt - kolonia dla polskich dzieci z Białorusi pod hasłem „Wakacje po polsku”.

 

Przez 10 dni we Władysławowie grupa dzieci z Lidy brała udział w warsztatach artystycznych mających na celu przybliżenie im kultury i języka polskiego. Oprócz licznych zajęć odbyły się również dwie wycieczki – na Hel i Rozewie. Młodzi Polacy poznali tradycje Kaszub Północnych – regionu w którym przebywali na kolonii. W wolnych chwilach nie zabrakło czasu na morskie kąpiele, spacery nad Zatokę Pucką oraz rejs statkiem w kierunku zachodzącego słońca.

INFORMACJA NA FACEBOOKU

Artykuł w portalu "Znad Niemna"

Plan pobytu:

W ramach zadania zorganizowane zostały następujące warsztaty:

- choreograficzno – sportowe (m.in. zajęcia ruchowe, integracyjne, ogólnorozwojowe, nauka podstawowego kroku oberka, nauka krakowiaka, tworzenie autorskich układów choreograficznych do polskich piosenek),

- plastyczno – scenograficzne (m.in. technika decoupage'u, malowanie farbami kaszubskich wzorów, wyklejanie biało-czerwonych symboli morskich, ilustrowanie treści wierszy oraz swoich imion, tworzenie rysunkowej mapy Polski),

- reżyserko – teatralne (m.in. rozgrzewka teatralna, nauka piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”, nauka wierszy Jana Brzechwy, ćwiczenia pantomimiczne).

Zorganizowane dwie, całodzienne wycieczki. Pierwsza z nich dobyła się na Mierzeję Helską. Uczestnicy zobaczyli panoramę cypla z latarni morskiej na Helu, następnie przypatrywali się karmieniu fok w helskim fokarium oraz wystawie poświęconej bałtyckim fokom ze szczególnym uwzględnieniem ich ochrony. W wolnym czasie zwiedzali centrum miasteczka wraz z jego malowniczą architekturą. Druga wycieczka prowadziła na Rozewie, gdzie w Muzeum Historii Latarnictwa dzieci mogły poznać pierwowzory współczesnych latarni oraz zobaczyć makiety wszystkich latarni znajdujących się nad polskim morzem. Ponadto z okien latarni na Rozewiu można było ujrzeć najdalej wysunięty punkt w kierunku północnym oraz wspaniały widok na Mierzeję Helską. Następnie podczas spaceru plażą w kierunku Jastrzębiej Góry uczestnicy mogli zobaczyć kamienistą plażę, klif oraz Wąwóz Lisi Jar. Wycieczka zakończyła się w sopockim aquaparku. Wśród innych atrakcji należy wymienić wizytę w interaktywnym Muzeum Rybaka we Władysławowie, gdzie można było zdobyć informacje m.in. o miejscowym porcie, nauczyć się technik wiązania węzłów, części statku oraz jego sterowania. Jednego z wieczorów odbył się również rejs statkiem na zachód słońca wzdłuż wybrzeża.

W kolonii wzięło udział 12 dzieci wraz z opiekunem. Warsztaty prowadziło dwóch trenerów.

 Projekt był współfinansowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP, w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.