WYPRAWY SZLAKIEM ŻOŁNIERZY NIEPODLEGŁEJ

Dolny Śląsk jest regionem Polski, który na swoim terenie nie ma miejsc związanych z historią odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Poprzez projekt "Wyprawy szlakiem Żołnierzy Niepodległej" chcielibyśmy, żeby młodzież Dolnego Śląska nawiązała szczególnego rodzaju mosty pamięci i poznała wydarzenia historyczne oraz wielkich Bohaterów naszej Ojczyzny, którzy są związani z Dolnym Śląskiem, ale jednak walczyli w innych regionach kraju. Projekt zakłada organizację trzech wyjazdów, do trzech regionów w Polsce Wschodniej Podlasia, Podkarpacia i Lubelszczyzny, by wspólnie z młodzieżą z tamtych terenów poznać historię życia wielkich Bohaterów naszej Niepodległości. W każdej z części projektu weźmie udział 30-osobowa grupa młodzieży.

W ramach pierwszego etapu projektu odwiedzimy Podlasie. Na Podlasiu naszym Bohaterem będzie kpt. Władysław Łukasiuk ps. Młot dowódca VI Wileńskiej Brygady AK w okresie II Konspiracji. Dziś we Wrocławiu mieszka córka kapitana Młota - pani Marta Ziębikiewicz. To Ona będzie współtwórcą i współuczestnikiem projektu dotyczącego jej ojca. Partnerem tej części projektu będzie Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej. Młodzież odwiedzi miejsca związane z działalnością i śmiercią Władysława Łukasiuka m.in. miejscowość Czaje-Wólka, gdzie Młot poległ i gdzie znajduje się Jego pomnik. Po miejscach pamięci związanych z Młotem,oprowadzą młodzież historycy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Białystok. Przeprowadzą oni również wykłady na temat Bohatera, jego działalności, wyborów i wyznawanych zasad. W tej części projektu przewidzieliśmy również dla młodzieży zajęcia warsztatowe w zakresie sztuki filmowej, które przeprowadzi Paweł Przewoźny - młody twórca filmowy, reżyser i raper. Twórca m.in. filmu "SW historia Solidarności Walczącej".

_____________________________________________________________________________________________

W dniach 20-22.10.2017 r. ruszył projekt Stowarzyszenia Odra-Niemen pod nazwą Wyprawy szlakiem Żołnierzy Niepodległej. Przez trzy dni przebywaliśmy na Podlasiu, gdzie podążaliśmy szlakiem kapitana Władysława Łukasiuka ps. Młot - dowódcy 6 Wileńskiej Brygady AK. Razem z córką pana Kapitana Młota oraz grupą młodzieży z Sokółki odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z osobą Władysława Łukasiuka. Odbyły się również warsztaty filmowe, podczas których młodzież z Sokółki zrealizowała film o naszym Bohaterze. W kolejnych odsłonach opisu projektu pokażemy Wam film zrealizowany przez młodych twórców. Teraz chcieliśmy Was zachęcić do obejrzenia relacji w Telewizji Polskiej Białystok oraz Telewizji Sokółka na temat tego projektu oraz do zapoznania się z fotorelacją z projektu. Dziękujemy również Stowarzyszeniu Historycznemu im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, bez pomocy którego projektu nie udałoby się zrealizować w takiej formule. 

Linki do wiadomości telewizyjnych:

Telewizja Polska Białystok            Telewizja Sokółka      WARSZTATY FILMOWE

Fotorelacja z pierwszej części projektu:  RELACJA Z WYDARZENIA

W poniedziałek - 20 listopada br. - w Sokółce odbyło się niecodzienne wydarzenie. W miejscowym Domu Kultury odbyła się premiera filmu o kpt. Władysławie Łukasiuku ps. Młot. filmu nakręconego przez młodzież z Sokółki. W premierowym pokazie filmu wzięli udział liczni goście - córka Młota - pani Marta Ziębikiewicz, Burmistrzowie Sokółki, przedstawiciele Straży Granicznej, Dyrektorzy Szkół

RELACJA Z WYDARZENIA                          WYPRODUKOWANY FILM Z PROJEKTU

_________________________________________________________________________________

W II etapie projektu młodzież z Dolnego Śląska odwiedzi Podkarpacie. Grupa młodzieży wraz z wnukiem Bohatera - kpt. Eugeniusza Werensa ps. Pik, odwiedzi Iwonicz, gdzie nasz Bohater walczył w trakcie okupacji niemieckiej wyzwalając Iwonicz i tworząc Republikę Iwonicką. Po wycieczce ścieżkami Pika, młodzież wysłucha wykładu na temat kpt. Werensa, przeprowadzonego przez pracownika IPN z Wrocławia. Ta część projektu zakończy się uroczystościami przed Krzyżem Millenijnym w Iwoniczu Zdrój, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Żołnierzy AK, którzy wywalczyli wolność dla tych terenów. Oprócz tego w części podkarpackiej projektu uczestnicy wezmą udział w warsztatach muzycznych prowadzonych również przez Pawła Przewoźnego. Warsztaty potrwają dwa dni, a ich elementem będzie również koncert hip-hop Pawła Przewoźnego "Undera". 

WYPRODUKOWANY TELEDYSK                       FOTORELACJA Z WYDARZENIA

____________________________________________________________________________________________________

III etap projektu to Lubelszczyzna. Bohaterem tej sesji projektu będzie porucznik Jan Leonowicz ps. Burta - Żołnierz Wyklęty z Zamojszczyzny. We Wrocławiu mieszka Jego córka - pani Barbara Leonowicz-Babiak - poetka i artysta malarz. Pani Barbara będzie współtwórcą i współuczestnikiem tego etapu projektu. Młodzież przejedzie śladami Bohatera m.in. w Nowinach - miejscu śmierci Burty i wysłucha wykładu przygotowanego przez pracowników Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Oprócz tego w Lublinie młodzież weźmie udział w warsztatach malarskich przygotowanych i prowadzonych przez Władysława Maławskiego - malarza, doktoranta UMCS w Lublinie, działacza społecznego. Warsztaty malarskie będą współprowadzone przez panią Barbarę Leonowicz-Babiak - córkę Burty. Warsztaty potrwają dwa dni.

FOTORELACJA Z WYDARZENIA                 WARSZTATY PLASTYCZNE

_____________________________________________________________________________________

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.