KRESOWE MIEJSCA PAMIĘCI

Od początku działalności Stowarzyszenia jedną z ważniejszych dziedzin aktywności jest dbałość o miejsca polskiej pamięci narodowej na Kresach. Często odwiedzamy polskie, kresowe nekropolie - zarówno te znane i wielkie, takie jak Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, czy też wileńska Rossa, ale również małe, leśne cmentarzyki - zagubione gdzieś w Puszczy Nalibockiej, Rudnickiej czy Ruskiej. Stawiamy znicze, porządkujemy groby, czasem odnawiamy kwatery, czy wręcz budujemy je od podstaw. To dla nas bardzo ważne zadanie. Jest ono oznaką pamięci o naszej kresowej historii i kresowych Bohaterach. Jest również symbolem pamięci o Rodakach, którzy ciągle zamieszkują te piękne zakątki dawnej Rzeczpospolitej, i dla których ważny jest fakt, że w Ojczyźnie jeszcze ktoś pamięta o Tych wszystkich, którzy za polskość Kresów oddali swoje życie.

Na stronie tego projektu pragniemy przybliżyć Państwu nasze działania, pokazać fotografie, zabrać w daleką podróż do krain polskich mogił. Pokażemy wielkie cmentarze, małe wiejskie cmentarzyki i prawie zupełnie zapomniane leśne groby. Pokażemy i opiszemy naszą pracę i nasze wzruszenia.

Zapraszamy na Kresowe Miejsca Pamięci !

* * * * *

ROK 2015

Zaduszki Kresowe 2015

Operacja Ostra Brama - Wileńszczyzna 2015


ROK 2014

 

Renowacja polskiego cmentarza w Gumbie, na Wileńszczyźnie 17-30.07.2014

70 Rocznica Operacji Ostra Brama - Wileńszczyzna 12-15.07.2014

Stowarzyszenie Odra-Niemen  razem z wileńskimi weteranami AK, warszawskimi kombatantami WiN, dolnośląską młodzieżą-laureatami konkursu "Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie naszej wolności", przyjaciółmi z Patriotycznego Głogowa, Związkiem Strzeleckim „Strzelec” z Warszawy -  Korpus JS 1405 im. Bohaterów Warszawy, członkami naszego stowarzyszenia złożyliśmy wieńce i znicze na grobach poległych żołnierzy AK na Rossie, w Kolonii Wileńskiej i w Kalwarii Wileńskiej oraz w Krawczunach. Odwiedziliśmy także Zułów i Ponary. Wyprawa obfita była w wiele wzruszeń i spotkań ze wspaniałymi Polakami z Wileńszczyzny.

Kresowe Zaduszki 2014


Remont Kwatery Armii Krajowej  w Dubiczach - II część prac remontowych - maj 2014 


 

 

 

 

 

 

 ROK 2013

 

   Kresowe Zaduszki 2013

Operacja Ostra Brama - Grodzieńszczyzna - lipiec 2013 rok


Remont Kwatery Armii Krajowej w Dubiczach - I część prac remontowych - maj 2013

 

 

 


 

ROK 2011 - 2012

 

OPIEKA NAD POLSKIMI NEKROPOLIAMI WOJENNYMI NA KRESACH WSCHODNICH - 2012 rok

 BIAŁORUŚ - Kwatery Wojskowe na Ziemi Lidzkiej - 2011 rok