Organizacja pobytu Weteranów Armii Krajowej z Litwy, Białorusi i Ukrainy w Ojczyźnie, 2013

Dzięki wsparciu wielu osób, środowisk oraz instytucji publicznych udało się po raz kolejny zaprosić naszych polskich kombatantów z Litwy, Białorusi i Ukrainy do Polski. Razem z grupą kombatantów przyjechali ich opiekunowie. Tym razem także przybywa dodatkowo kilku osobowa grupa polskich działaczy z Iwieńca, z Białorusi, na czele z Panią Teresą Sobol, szefową Związku Polaków w Iwieńcu. Miejsce to znane jest z pełnej emocji i determinacji „walki” o Dom Polski. Domu nie ma, ale jest spora społeczność polska, wspaniałych ludzi. Iwieniec to też miejsce znane ze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego, które przyszło na odsiecz powstańczej Warszawie. Polscy działacze z tego terenu nie mają już swoich kombatantów, ale stale opiekują sie ich rodzinami i dbają o wojskowe miejsca pamięci. W tym roku grupa gości była  znacznie większa liczebnie niż w ubiegłym roku. Przyjechało 50 osób, reprezentujących następujące organizacje kombatanckie i współpracujące z nimi środowiska:

STOWARZYSZENIE ŻOŁNIERZY AK NA BIAŁORUSI  z Panią kpt Weronika Sebastianowicz na czele

KLUB WETERANÓW AK W WILNIE z Panem Wacławem Pacyno na czele

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW NA LITWIE z panem Edwardem Klonowskim na czele

LWOWSKIE TOWARZYSTWO POLSKICH KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH z panem Władysławem Malawskim na czele

Cały projekt udał się przede wszystkim dzięki finansowanemu wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej a także dzięki pomocy organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli, Kancelarii Prezydenta RP oraz Straży Granicznej.


RELACJA Z POBYTU POLSKICH  KOMBATANTÓW ARMII KRAJOWEJ Z LITWY, UKRAINY I BIAŁORUSI W POLSCE 27.05-7.06.2013

FOTOREPORTAŻ Z PROJEKTU

I tydzień pobytu - Wojskowy Dom Wczasowy w Juracie, na Półwyspie Helskim, nad Morzem Bałtyckim 27-31.05.2013

ETAP  finansowany przez Resort Obrony Narodowej

W czasie pobytu grupy nad morzem nasi goście spotykali się z młodzieżą studencką i szkolną a także z uczestnikami akcji RODACY-BOHATEROM. W ośrodku gościliśmy grupy z Pruszcza Gdańskiego, Gdańska, Gdyni oraz gdańskich artystów Andrzeja i Annę Kołakowskich, którzy w czasie kameralnego wystąpienia wykonali wiele patriotycznych pieśni, wspólnie zaśpiewanych z kombatantami. Kombatanci zostali także zaproszeni przez Dyrektora Michała Kaniewskiego do Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Wandy Błońskiej w Kowalach, na spotkanie z uczniami tej placówki. Wzruszeń było mnóstwo. Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej zorganizował całe popołudnie z Kresowymi gośćmi. Na Westerpltte zostaliśmy powitani prze Komendanta  Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, który zaprezentował możliwości Dywizjonowego Ośrodka Nadzoru Zintegrowanego Systemu Radarowego Nadzoru i jego wykorzystania w ochronie morskiej granicy państwowej. Odbyło się zwiedzanie jednostek pływających  SG. Dodatkowo mieliśmy możliwość spotkania z Rzecznikiwm Prasowym MOSG, który przedstawił prezentację multimedialną o działalności MOSG. Po prezentacjach odbył się występ Orkiestry MOSG oraz żołnierze zaprosili na kombatancki grill. W czasie pobytu nad morzem grupa zwiedzała Juratę oraz Hel a na zakończenie pobytu, w czasie przejazdu do Warszawy odwiedziliśmy Toruń.


II tydzień pobytu - Ośrodek Szkoleniowy Najwyższej Izby Kontroli, Goławice pod Warszawą 31.05-07.06.2013

ETAP  zorganizowany dzięki wsparciu orgnizacyjnemu Najwyższej Izby Kontroli.

W trakcie kolejnego tygodnia w ośrodku pod Warszawą kombatanci gościli kolejne grupy przyjaciół. Przyjeżdżała młodzieżą studencką i szkolną a także z uczestnicy akcji RODACY-BOHATEROM z Warszawy, Wrocławia, Głogowa, Olsztyna. Przyjechali także na spotkanie z kombatantami, korzystając z pobytu w Polsce, polscy studenci z Londynu. Kombatanci brali udział na zaproszenie IPN i osobiście Pana prof Krzysztofa Szwagrzyka, w spotkaniu na Łączce, na Powązkach, gdzie trwały jeszcze prace  ekshumacyjne, przyglądali się pracom archeologów z IPN oraz złożyli znicze na grobach osób, które zginęły w katastrofie Smoleńskiej a które  ściśle współpracowały z kombatantami: Andrzej Przewoźnik i Janusz Krupski. Dzięki pomocy Dowództwu Garnizonu Warszawa kombatanci pełnili honorową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyli wieńce. Podczas ceremonii, kresowym patriotom towarzyszył pomocnik dowódcy Garnizonu Warszawa ds. ceremoniału wojskowego płk Mariusz Kubarek. Wojskową asystę honorową zapewnił Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Kombatanci zostali także zaproszeni na otwarte spotkanie z Warszawiakami i dziennikarzami w SDP, gdzie był także pokazywany film dokumentalny "Kwatera Ł" i spotkanie z reżyserem dokumentu Panem Arkadiuszem Gołębiewskim. Goście z Litwy, Białorusi i Ukrainy zostali także zaproszeni na spotkanie w Kancelarii Prezydenta, gdzie rozdano pamiątkowe albumy o ostatnich Żołnierzach Wyklętych a także naszych gości zaproszono na uroczysty lunch w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. W trakcie pobytu w Polsce, przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli z Panem Prezesem Jackiem Jezierskim na czele, zaprosili całą grupę na spotkanie w siedzibie NIK. To było wzruszające spotkanie z pięknym okazjonalnym tortem dla przyjaciół z AK. Kombatanci wzięli udział w otwarciu wystawy im poświęconej pt. „Ocalić od zapomnienia”. W ośrodku NIK w Goławicach, na zakończenie pobytu,  odbyło sie także uroczyste spotkanie kombatantów z gośćmi. Przybyły delegacje: Zarząd Główny Armii Krajowej, Dowództwo i żołnierze Straży Granicznej, przedstawiciele IPN, kierownictwo Najwyższej Izby Kontroli. Resort Obrony przesłał pamiątkowe prezenty. 

To był wspaniale udany pobyt polskich kombatantów AK z Litwy, Ukrainy i Białorusi, którzy przekonali się, że mają w Polsce wielu przyjaciół, którzy ich jak najlepiej zawsze pragną przywitać. Miejmy nadzieję, że spotkamy się z kresowymi bohaterami za rok, widząc ich w dobrym zdrowiu  kondycji.