PACZKA NA BOŻE NARODZENIE DLA ŻOŁNIERZY AK NA BIAŁORUSI

Paczka na Boże Narodzenie dla żołnierzy AK na Białorusi

Po udanej poprzedniej akcji Paczka na Wielkanoc, organizujemy kolejny projekt adresowany do kombatantów AK na Białorusi. Zadanie jest realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Żołnierzy AK na Białorusi. Na Białorusi żyje obecnie ok.90 byłych żołnierzy AK, większość to ludzie w podeszłym wieku, schorowani i żyjący w niedostatku. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia organizujemy akcję zbierania paczek żywnościowych dla tych osób. Po doświadczeniach ostatnich podobnych zadań przygotowaliśmy listę artykułów, które chcemy umieścić w paczce. Ważne jest aby zawsze w przesyłce znalazła się kartka świąteczna z życzeniami. Pamięć Rodaków z Polski jest niezwykle ważna dla byłych żołnierzy AK na Białorusi.

Lista rzeczy, które powinny znajdować się w paczkach świątecznych:

 • kawa
 • herbata
 • kakao
 • szynka w puszcze
 • owoce w puszce
 • paczka ciastek
 • czekolada

Jeżeli chcą Państwo współorganizować akcję pomocy Polakom na Białorusi, prosimy o przesłanie paczek na adres biura Stowarzyszenia ODRA NIEMEN - ul.Kołłątaja 24, pok. 11, 50-007 Wrocław. W razie pytań proszę o kontakt z biurem pod telefonem 71 3555202.

Zapraszam

Ilona Gosiewska
Prezes Zarządu

 

Szanowni Państwo,

Pragnę we własnym imieniu, całego Zarządu Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN a przede wszystkim w imieniu Pani Weroniki Sebastinowicz Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i członków tego stowarzyszenia bardzo serdecznie podziękować.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przesłali na akcje wpłaty finansowe, którzy przysyłali paczki świąteczne oraz pomagali w rozpropagowaniu zadania. Bardzo dziękujemy wszystkim portalom internetowym, zarówno polskim jak i zagranicznym, które umieściły naszą akcją na swoich stronach. Olbrzymie podziękowania sponsorom, którzy pomogli nam w akcji, instytucjom i firmom, które zasiliły nasze działania. Dziękujemy za to, że w projekcie wzięły udział szkoły, drużyny harcerskie, studenci, kibice piłkarscy różnych drużyn, młodzi członkowie różnych organizacji społecznych, patriotycznych. Dziękujemy wszystkim tym, którzy na swoim terenie zorganizowali akcję zbierania darów. Dziękujemy także każdej osobie, która pomogła nam w organizacji tego, jak się okazało wielkiego przedsięwzięcia. Nie dalibyśmy sami rady.

Chcemy także poinformować Państwa , że w tym roku składamy do Sądu wszystkie dokumenty, aby nasze stowarzyszenie zostało wpisane na listę organizacji pożytku publicznego. W przyszłym roku będą mogli Państwo wpłacać 1% podatku na nasz projekty. Jednocześnie informujemy, że nasze projekty związane ze zbiórką funduszy na zadania, posiadają potrzebne zezwolenia MSWiA. Nasze biuro prowadzi pełną księgowość, transparentnie i zgodnie ze wszystkimi wymaganiami raportujemy każde zadanie.

Z wyrazami szacunku
Ilona Gosiewska
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN

RAPORT Z ZADANIA: Paczka na Boże Narodzenie dla Żołnierzy AK na Białorusi

Przedstawiam informacje na temat przeprowadzonego zadania, zdjęcia ilustrujące poszczególne etapy projektu znajdą Państwo w dziale Fotoreportaże (kliknij tutaj).

Po wspaniałym odzewie na apel o pomoc świąteczną dla polskich kombatantów na Białorusi podczas akcji Wielkanocnej, Zarząd Stowarzyszenia postanowił ponowić projekt na czas Świąt Bożego Narodzenia.

Projekt udał się znakomicie o czym świadczą poniższe dane:

Paczka na Boże Narodzenie dla żołnierzy AK na Białorusi - otrzymaliśmy 2.110,74 kg darów, od 171 darczyńców. Paczki przychodziły pocztą, przesyłkami kurierskimi oraz były przynoszone osobiście, lub były odbierane przez członków Stowarzyszenia z różnych miejsc Polski. Otrzymaliśmy przesyłki zarówno krajowe (teren całego kraju) ale również z zagranicy (m.in. Niemcy, Dania, Norwegia, Irlandia, USA).

Od 253 darczyńców otrzymaliśmy wpłaty finansowe na łączną kwotę 44.360,58 PLN.
Dzięki wpłatom i darom każdemu kombatantowi przekazaliśmy 20-kilogramową paczkę. W trakcie zadania okazało się, że do stowarzyszenia AK na Białorusi należy 90 członków a nie jak informowaliśmy 80 osób (10 dodatkowych osób pochodzi z rejonu brzeskiego). Przygotowaliśmy zatem 90 świątecznych darów. Przekazaliśmy także żołnierzom AK na Białorusi ponad 300 kartek świątecznych z pięknymi życzeniami.

Dzięki sponsorowi - STOWARZYSZENIE NASZ WODZISŁAW - dary zostały zapakowane w otrzymane kartony z napisami dotyczącymi naszej akcji.

Oprócz paczek świątecznych przekazaliśmy pani Prezes Stowarzyszenia AK na Białorusi kilkanaście kartonów z odzieżą oraz pojedynczymi artykułami spożywczymi do rozdysponowania najbardziej potrzebującym.
Przy organizacji zadania brała udział grupa około 35 wolontaruiszy. W całej Polsce organizowano na swoim terenie zbiórkę darów. Taką akcję prowadziło kilka osób prywatnych, 10 szkół, 10 organizacji, firm (w tym 2 zagraniczne), instytucji publicznych.


Część grupy wolontariuszy zadania z Panią Prezes Weroniką Sebastianowicz

DARCZYŃCY

Projekt nie mógłby się odbyć bez darczyńców i sponsorów a także bez pomocy wolontariuszy. Dzięki wsparciu portali internetowych mogliśmy z akcją zaistnieć w sieci. Patronem akcji był Portal - Kresy.pl oraz zaistnieliśmy na kilkudziesięciu portalach polskich i zagranicznych. Chcemy serdecznie podziękować osobom z Solidarności Walczącej z Warszawy, którzy mocno rozpropagowali akcję na zaprzyjaźnionych portalach a także wszystkim osobom, którzy z własnej inicjatywy upowszechnili informację w Internecie. Dzięki takiej współpracy byliśmy widoczni w szerszym zakresie przy bieżącej akcji.

Dziękujemy publicznie wszystkim wolontariuszom, którzy brali udział w akcji. Grupa ok. 35 osób pomogła nam przy zbieraniu darów na swoim terenie, pakowaniu prezentów do paczek we Wrocławiu, przenoszeniu paczek do samochodu zarówno we Wrocławiu jak i w Białymstoku. Ta pomoc była bardzo ważna i znacząca gdy przypomni się, że pakowaliśmy blisko 2 tony darów. Wolontariuszami byli głównie młodzi ludzie z różnych środowisk a także młodzi kibice Śląska Wrocław.

Serdecznie dziękując wszystkim przedstawiam poniżej podmioty biorące udział w akcji:

SZKOŁY

Do akcji włączyło się wiele szkół z terenu całego kraju: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponad-gimnazjalne, które zarówno zbierały dary rzeczowe, jak również finansowe. Od szkół otrzymaliśmy również wiele wzruszających życzeń, świadczących o pamięci, jaką młodzież otacza żołnierzy Armii Krajowej. Jesteśmy pod wrażeniem zwiększającym się udziałem w zadaniu szkół. To jest ogromnie ważny aspekt dla naszego Projektu, aby szkoły włączały się w takie akcje.

Do zadania włączyły się następujące placówki oświatowe:

 • Gimnazjum Nr 30 w Toruniu
 • Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Poznaniu
 • Gimnazjum w Osieku Jasielskim
 • Szkoła Podstawowa Nr 7 w Legionowie
 • Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. G.Bacewicz w Warszawie
 • Zespół Szkół Nr 84 w Warszawie
 • Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
 • Zespół Szkól Publicznych w Sowinie Błotnej
 • Zespół Szkól Technicznych im Armii Krajowej w Skarżysku Kamiennej 
 • Liceum Ogólnokształcące Nr XIV w Gdańsku - Szkolne Koło Caritasu

DARCZYŃCY PRYWATNI

W zadaniu wzięło udział 424 podmioty, z czego przeważająca liczba to osoby prywatne. Osoby te wpłacały pieniądze lub przesyłały paczki w swoim imieniu lub imieniu grupy osób. Codziennie otrzymywaliśmy kilkanaście przesyłek pocztowych i tyle samo wpłat na konto.

SPONSORZY, INSTYTUCJE PUBLICZNE

Dzięki Stowarzyszeniu Nasz Wodzisław otrzymaliśmy kartony i naklejki na te kartony z informacją o akcji. Po kosztach paliwa przewieźliśmy paczki do Białegostoku dzięki pomocy Pana Mariana Światowskiego. Zakupiliśmy także dodatkowe kartony od producenta - Firmy PACON z Obornik Śląskich - po kosztach produkcji. Przy projekcie wspomogło nas wiele firm, przy czym kilka w znaczący sposób finansowy wsparło akcję. Otrzymaliśmy także wpłaty finansowe lub paczki zbierane przez pracowników przedsiębiorstw czy instytucji publicznych.

ORGANIZACJE

W akcję włączył się bardzo intensywnie krąg osób i instytucji, którzy znacząco przyczynili się do zwiększenia pomocy żołnierzom AK na Białorusi.

W kilku miejscach Polski osoby prywatne zorganizowały zbiórkę darów (Białystok, Warszawa, Poznań, Wrocław, Opole). Grupą, której udział należy szczególnie podkreślić, są kibice piłkarscy. W akcję włączyły się fankluby wielu środowisk kibiców w Polsce. Otrzymywaliśmy zarówno wpłaty finansowe od kibiców Legii Warszawa jak również kibice wrocławscy zasypali nas przynoszonymi codziennie paczkami.

Bardzo nam pomógł Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, który zebrał ogromną ilość paczek, wsparł nas finansowo. Wsparły nas także także Kluby Gazety Polskiej z Wrocławia, Opola, Piotrkowa Trybunalskiego. Do akcji włączyła się młodzież studencka, drużyny harcerskie, młodzi ludzi z różnych organizacji społecznych, patriotycznych. Wszystkim bardzo dziękujemy.