PANI KPT. WERONIKA SEBASTIANOWICZ PREZES STOWARZYSZENIA ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ NA BIAŁORUSI

Spotkania, wywiady, wydarzenia, wyjazdy zagraniczne

Szanowni Państwo,

W 2009 roku będąc na Białorusi, w małym miasteczku Iwieniec, w działającym wówczas Domu Polskim, spotkaliśmy drobną kobietę, którą przedstawiono jak Prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Była to Pani Weronika Sebastianowicz, z którą od razu nawiązaliśmy kontakt. Ze spotkania wyszła idea przygotowania dla członków jej stowarzyszenia paczek na święta, ale tak aby dla każdego kombatanta była chociaż jedna paczka. Zaprosiliśmy Panią Weronikę do Wrocławia i to były nasze początki współpracy.  

Od Wielkanocy 2010 roku, tak jak obiecaliśmy Pani kapitan, zawozimy regularnie paczki dla kombatantów Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Akcja RODACY-BOHATEROM rozwija się wspaniale poprzez sieć przyjaciół w całej Polsce. To zadanie zapoczątkowało wiele innych projektów. Odbywają się spotkania Pani kpt Weroniki Sebastianowicz z młodzieżą, uczniami, kibicami, Rodakami w całym kraju. Są to osobne projekty edukacyjne, historyczne, dyskusyjne w trakcie których wiele środowisk nawiązuje ze sobą współpracę. Rok 2013 to czas wyjazdów zagranicznych i spotkań z Rodakami w Europie Zachodniej. Mieliśmy zaszczyt towarzyszyć Pani Kapitan w podróży do Londynu, Brukseli, pomagać organizować wyjazd do Rzymu. Wszystkie te spotkania związane są z osobą Pani W.Sebastainowicz, która informuje Rodaków o sytuacji swojego stowarzyszenia, o swoich problemach i sukcesach. Taki jest główny cel naszej organizacji w tym zakresie, aby jak najszerzej przedstawiać tą wyjątkową postać, jej działalność a poprzez nią historię zapomnianych Kresowyh bohaterów.  Do tego celu służy nam film dokumentalny. Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN razem ze Studiem Filmowym HORYZONT na przełomie 2011/2012 roku, wyprodukowało dokument pt. „Pani Weronika i jej chłopcy”, o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu AK, łagierniczce kpt Weronice Sebastianowicz oraz o żołnierzach grodzieńszczyzny, jej kolgach. Nasza bohaterka pochodzi z Kresów Wschodnich, z terenu Wołkowyska, obecnie mieszka koło Grodna i od wielu lat jest Prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Dokument powstał na bazie współpracy pomiędzy tym stowarzyszeniem a naszą organizacją. To także dokument, który zrodził się  z ogólnopolskiej akcji RODACY-BOHATEROM. Oprocz powyższych zadań realizujemy także od 3 lat przyjazdy do Polski kombatantów AK i osób represjonowanych  z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Są to zawsze wzruszające spotkania z Rodakami, kolegami kombatantami, udziałem naszych gości w ważnych uroczystościach, odpoczynek i integracja.

Poniżej przedstawiamy relacje ze spotkań z Panią kpt. Weroniką Sebastianowicz, z jej kolegami. często są spotkania połączone z pokazem filmu o niej:

2014 ROK

 

Bukowina Tatrzańska  i Zakopane 5-10.05.2014  

Dzięki wsparciu Komendy Głównej Straży Granicznej i osobistemu zaangażowaniu płk Krzysztofa Gawędy Pani kpt Weronika Sebastianowicz mogła przez tydzień wypocząć w przepięknym Hotelu "Bukovina", w Bukowinie Tatrzańskiej. Po ostatnich trudnych dla niej chwilach to był dla niej czas na zebranie sił do dlaszej pracy i wyzwań. Całemu kierownictwu hotelu, w imieniu gości bardzo dziękujemy za umożliwienie pobytu, w doskonałych warunkach i przy dużej życzliwości personelu. Nasze stowarzyszenie dołożyło drobną cegiełkę do tej wyprawy zapewniając gościom przejazdy. Oprócz wypoczynku, korzystania z term w hotelu, Pani Kapitan została zaproszona przez Placówkę Straży Granicznej w Zakopanem na całodniową wycieczkę po okolicy. Dojechała do Morskiego Oka, wjechała na Kasprowy Wierch oraz zwiedzała Zakopane. Na koniec pobytu Pani kpt Sebastianowicz spotkała się w Krakowie, z przedstawicielami Akademii Ignatianum oraz z kibicami Wisły Kraków, stałymi koordynatorami akcji Rodacy-Bohaterom w Krakowie. 

 
 
 

2013 ROK

 

Bukowina Tatrzańska  i Zakopane 16-17.10.2013

Rzym 10-15.10.2013

Poznań 23.10.2013

Słubice 26.10.2013

Gdynia 19-21.09.2013

Poznań 21.06.2013

Głogów 23.06.2013

Bruksela 25-26.06.2013 - Zwiedzanie miasta, Parlamentu Europejskiego i spotakania z Polakami mieszkającymi w Brukseli

Tąpadła k.Wrocławia 29-30.06.2013 Pani kpt. Weronika Sebastianowicz razem ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen


Londyn i Southampton 26-27.04.2013

2012 ROK


Białystok 15-17.11.2012

Warszawa 13.09.2012 

Wrocław 20.06.2012