Podsumowanie akcji RODACY-BOHATEROM - Informacje koordynatorów I CZĘŚĆ

   PODSUMOWANIE AKCJI RODACY-BOHATEROM

INFORMACJE KOORDYNATORÓW I CZĘŚĆ

DOLNY ŚLĄSK

BIELAWA - Koordynacja zadania: Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie z Panią Sylwią Sołtysik, nauczycielką historii na czele. Uczniowie placówki oprócz zebranych darów przygotowali także  20 kartek świątecznych dla naszych Rodaków na Wschodzie.

DZIERŻONIÓW - Koordynacja zadania – II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II

GŁOGÓW – Koordynacja zadania: Twórcy akcji Godzina dla Polski, Stowarzyszenie Sympatyków Chrobrego Głogów, MZKS Chrobry Głogów S.A.  Akcja trwała od  11 listopada do 6 grudnia 2013 roku. Dary zbierano w sklepie STOKROTKA na ulicy Armii Krajowej  oraz Budynku Klubowym MZKS Chrobry Głogów. Kulminacyjnym punktem zbiorki były dwa ostatnie spotkania Chrobrego Głogów przy ul. Wita Stwosza: 15.11.2013r. podczas meczu Chrobry – Górnik Polkowice oraz 23.11.2013 r. podczas meczu Chrobry – Polonia Bytom. Przed meczem jak i w trakcie przy kasach biletowych odbyła się zbiórka żywności.  Stowarzyszenie Sympatyków Chrobrego Głogów wraz z klubem MZKS Chrobry Głogów S.A. przygotowało wiele atrakcji. W całą akcję włączyli się także piłkarze Chrobrego. Za podarowaną żywność darczyńcy otrzymywali kartki pocztowe ze zdjęciem oraz autografami drużyny.  Zaproszenie do akcji

http://www.chrobry.glogow.pl/?subaction=showfull&id=1384453980&archive=&start_from=&ucat=1&

Podsumowanie akcji w Głogowie:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.555347384558353.1073741862.443864812373278&type=1

http://www.youtube.com/watch?v=muebUg_D69c&feature=youtu.be

JELENIA GÓRA - Koordynacja zadania - I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

KAMIENNA GÓRA – Koordynacja zadania: Pan Rafał Czerniga. Dary zbierano w punktach: Księgarnia Atena, Plac Wolności 28,  Projekt Arado,  ul. Lubawska 1. W akcję zaangażowało się wiele osób i instytucji: Placówki edukacyjne - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze , Dziecięca Świetlica Środowiskowa w Kamiennej Górze, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamiennej Górze, S.P. w Witkowie, Grono Pedagogiczne SP w Szarocinie, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, Uczniowie i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Publicznych w  Krzeszowie; Firmy -  „Bastet” s.c http://www.zwirekdlakota.pl , Market Intermarche; Instytucje publiczne - Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawce, Pracownicy Urzędu Miasta w Kamiennej Górze, Pracownicy Urzędu Gminy w Kamiennej Górze , Bożena Ziemiańska Przewodnicząca Rady Powiatu Kamiennogórskiego zorganizowała zbiórkę wśród radnych; Osoby prywatne organizujące akcję w regionie, pomagające przy transporcie i wspierające akcję darami.

Album ze zdjęciami, na stronie naszego Stowarzyszenia
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.791494647542647.1073741828.765595386799240&type=3
Wydarzenie , gdzie wklejaliśmy informacje na bieżąco, w tym to co ukazało się w miejscowej prasie oraz telewizji.
https://www.facebook.com/events/115405678659984/

LEGNICA, Jawor, Wałbrzych, Strzegom  – Koordynacja zadania: Pani Monika Demska. Dary zbierano przy wsparciu szkół: Zespół Szkół Muzycznych, ul. Chojnowska Zespół Szkół, ul. Radosna, V Liceum Ogólnokształcące, ul. Senatorska

MILICZ – Koordynacja zadania - Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu

OŁAWA -  Koordynacja zadania to Stowarzyszenie OŁAWSCY PATRIOCI.Otrzymane Sprawozdanie:

Oławscy Patrioci już po raz drugi postanowili przyłączyć się do akcji “Rodacy-Bohaterom” organizowanej przez stowarzyszenie ODRA-NIEMEN. Ma ona na celu zbiórkę żywności dla polskich kombatantów mieszkających dziś za wschodnią granicą naszego kraju. 7 grudnia przeprowadziliśmy publiczną zbiórkę artykułów  żywnościowych w sklepach Jakub i Kwadraciak.Odzew, który przyszedł od strony naszego lokalnego społeczeństwa był zdumiewający. Masowo napływające dary były pięknym dowodem tego, iż duch w narodzie nie ginie i mimo próby zatarcia w historii roli niektórych bohaterów naszego kraju, rodacy pamiętają i chcą wspierać te i podobne akcje. Nie były to jedyne dary jakie dostarczyliśmy Odrze-Niemen.Wiele osób dzwoniło na numer podany w ulotkach i plakatach i deklarowało chęć oddania w nasze ręce, jako pośredników dla kombatantów paczek, wiele z tych deklaracji okazało się nie tylko pustymi, a szły za tym czyny. Właśnie w ten sposób spływały do nas paczki z całego powiatu. Swój wkład wnieśli także kibice związani z Oławą.  Masa wszystkich produktów to prawie 850kg. Cieszy nas także to, iż poza żywnością dostaliśmy masę kartek, które na pewno są dla kresowiaków jeszcze ważniejsze niż jakikolwiek dar, bo są symbolem pamięci i wsparcia. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jej przebiegu i zarazem chcielibyśmy podziękować:

● oławianom i przede wszystkim właśnie im, za okazaną życzliwość oraz wsparcie akcji

● pracownikom Społem, za okazaną pomoc na miejscu zbiórki

● zarządowi firmy Społem, za udzielenie pozwolenia na zbiórkę na terenie sklepów

● księżom, za pomoc w informowaniu ludzi o tym wydarzeniu

● Gazecie Powiatowej, za wsparcie medialne i patronat medialny

● Stowarzyszeniu Sympatyków Moto-Jelcza Oława, za wsparcie

● kibicom Śląska z Oławy, za wsparcie i pomoc

● firmie SEDMET, za wsparcie akcji oraz wsparcie logistyczne

● Stowarzyszeniu Odra-Niemen, za organizacje takiej akcji

● wszystkim tym, którzy choćby dobrym słowem nas wsparli, a nie mieszczą się w ramach wyżej opisanych punktów

● kolegom z naszego Stowarzyszenia za bezinteresowne działanie i ciągłą gotowość do podejmowania nowych wyzwań

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! BONUS: http://www.youtube.com/watch?v=HPHZgxRJln8 - Filmik z ostatniej edycji akcji

OLEŚNICA – Akcja była prowadzona w Zespole Szkół Ponadgimnazjaknych im. M. Skłodowskiej-Curie, ul. Wojska Polskiego w Oleśnicy. Otrzymane Sprawozdanie: PACZKA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH . Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. M. Skłodowskiej - Curie oraz oleśniccy kibice Śląska Wrocław zakończyli zbieranie darów w ogólnopolskiej akcji  Stowarzyszenia Odra-Niemen „Paczka dla Polskiego Kombatanta na Kresach – Boże Narodzenie 2013”. Z produktów żywnościowych przyniesionych przez uczniów przygotowano 7 kartonów-paczek i drugie tyle z artykułów zakupionych przez kibiców. Do każdej paczki zostało włożonych kilka wykonanych własnoręcznie przez młodzież kartek świątecznych z życzeniami.  To właśnie one stanowią wyjątkowy element wywołujący zawsze wiele emocji u naszych Rodaków na Wschodzie. Paczkami w pierwszej kolejności obdarowani zostaną weterani AK, ale też polskie rodziny wielodzietne, osoby samotne, i inne wskazane przez Związki Polaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi. W akcję zaangażowało się 88 uczniów i nauczycieli, najliczniej z klas I TS, II b SP i IV b TE oraz 25 kibiców. Koordynatorem akcji w Oleśnicy była nauczycielka ZSP p. S. Stala. Szczególne podziękowania należą się p. P. Bielańskiemu z Fc Oleśnica, który w imieniu kibiców dostarczył dary a następnie zapakowane kartony zawiózł do siedziby stowarzyszenia we Wrocławiu. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! Informacje o naszej akcji i jej podsumowanie umieszczaliśmy na stronie szkoły - zsp.olesnica.pl oraz na portalu mojaolesnica.

SYCÓW – Koordynacja zadania: Pan Michał Ratajczak, członek Stowarzyszenia Odra-Niemen.

ŚWIDNICA i okolice – Koordynacja zadania: Pan Tomasz Kaśkiewicz. Zbiórka darów była prowadzona w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza

ŚRODA ŚLĄSKA - Akcja była prowadzona w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2 im. Wincenta Witosa

ŚWIĘTA KATARZYNA –  Akcja była prowadzona w Gimnazjach w Św. Katarzynie i Siechnicach

WROCŁAW  -  We Wrocławiu głównym koordynatorem zadania było Stowarzyszenie Odra-Niemen. Wolontariusze i przyjaciele tej organizacji bardzo aktywnie włączyli się w pomoc organizacyjną i logistyczną zadania. Medialnie wsparło nas Radio Rodzina, które już od kilku edycji patronuje naszemu przedsięwzięciu. Także w tym roku uzyskaliśmy patronat honorowy nad zadaniem Abp Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego.

Zbiórkę darów prowadzili także we Wrocławiu kibice WKS Śląsk Wrocław. Kibice także mocno wspierali akcję na Dolnym Śląsku pod kątem organizacyjnym i logistycznym. Link do akcji https://www.facebook.com/events/234653826695334/?ref_newsfeed_story_type=regular

Akcja była także szeroko prowadzona w wielu szkołach, m.in: XVII Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej, IX Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Nr 18 im. Armii Krajowej, Gimnazjum Nr 15 im. Profesorów Lwowskich, Zespół Szkół w Chcocianowie, Szkoła Podstawowa Nr 28 im. Gen. L.Okulickiego

ZGORZELEC -   Koordynacja zadania: Stowarzyszenie Kibiców Nysy Zgorzelec "Biało-Niebiescy” FC WKS Śląska Wrocław. Dary były zbierane: 15.11.2013 w godzinach 16-17 w sali konferencyjnej na stadionie Nysy Zgorzelec oraz 06.12.2013 w tym samym miejscu o tej samej porze. Artykuły o akcji Zgorzeleckiej:http://www.zinfo.pl/artykuly/13552  http://www.zinfo.pl/artykuly/13598, Materiał z lokalnej TV: http://www.tvtzgorzelec.pl/index.php/1289-paczka-dla-kombatanta   Zostało także stworzone wydarzenie na Facebooku: 

https://www.facebook.com/events/1421359954760378/?fref=ts  W Zgorzelcu pozyskano sponsora akcji : Pana Dariusza Liniewicza -  PPHU Konkurencja. Do akcji włączył się też sam klub Nysa Zgorzelec,  juniorzy przynosili dary a klub udostępnił   swoje  pomieszczenia. Dary przynosił  też klub Gazety Polskiej oraz lokalny klub motocyklistów.

ZŁOTORYJA – Koordynacja zadania: Pan Tomasz Szymaniak. W mieście paczki świąteczne zbierały szkoły:   Zespół Szkół Ogólnokształcących w Złotoryi: Liceum Ogólnokształcące im. Jna Pawła II i Gimnazjum Dwujęzyczne,  Zespół Szkół Zawodowych w Złotoryi. Sieć supermarketów " Stokrotka" udostępniła swój sklep na zbiórkę żywności do paczek. Akcje wspomagali także Stowarzyszenie "Nasze Rio" z Panią prezes Barbarą Zwierzyńską-Doskocz, Pan Paweł Zabłotny.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=688714921159945&set=a.162711317093644.34023.100000643292900&type=1&theater

KUJAWSKO-POMORSKIE

BYDGOSZCZ -  Akcja trwała w następujących miejscach: Zespole Szkół nr 12, im. Jana III Sobieskiego oraz w Niepublicznym Przedszkolu "Elektromontaż Pomorski". Zebrano trzy duże kartony z darami.

TORUŃ – Od wielu już edycji partnerem zadania w Toruniu jest Firma Pomiar-Service. Właściciel Pan Krzysztof Kuziemkowski oraz Grzegorz Badach, pomagają organizacyjnie i logistycznie w mieście i regionie. 

W tym roku przyłączyło się do akcji także  Stowarzyszenie Kibiców Elany Toruń "Elanowcy", którego Prezes podsumowując akcję Rodacy Bohaterom napisał: „ Jako Stowarzyszenie Kibiców Elany Toruń jesteśmy bardzo zadowoleni ilością zebranych artykułów oraz mamy nadzieję na cykliczną współpracę w tak szczytnych akcjach”.

Szkoła Podstawowej nr 27 im. Gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu liczy zaledwie 132 uczniów, a już po raz 3 włączyli się do zadania: FOTOREPORTAŻ Z ZADANIA -

https://www.facebook.com/media /set/?set=ms.10202689252497793.10202689271178260.10202689272778300.10202689275778375.

10202689280298488.10202689281578520.10202689287498668.10202689282778550.10202689284938604.

10202689285858627.bps.a.10202689252217786.1073741825.1393060390&type=1

  LUBELSKIE

BIŁGORAJ - ŁADA 1945  Podsumowanie akcji http://ladabilgoraj.pl/kibice-rb.html

CHEŁM, KRASNYSTAW, WŁODAWA – Koordynatorem zadania była Pan Łukasz Wodzik. Stworzono wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/1428121924069985/?ref_dashboard_filter=calendar. W zadaniu brała udział duża grupa środowisk, koordynator zebrał około 140 paczek.

Podsumowanie zadania

JANÓW LUBELSKI – Koordynatorem akcji w tym mieście było Koło Historyków KUL. Zbiórki odbywały się w Kościele p.w. św. Jana -Sanktuarium Matki Bożej  oraz Kościele p.w św. Jadwigi Królowej . Akcja też trwała w Szkole w Białej II.

LUBLIN – Główni koordynatorzy akcji w mieście i regionie: Bartłomiej Bondyra i Dawid Florczak. Przyjmowano dary na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz w siedzibie NSZ UMCS. Linki do akcji na facebooku:

https://www.facebook.com/events/469827406466469/?ref_newsfeed_story_type=regular 

https://www.facebook.com/events/469827406466469/permalink/495489487233594/

https://www.facebook.com/events/168748146652702/?ref=ts&fref=ts

Prawdziwi bohaterowie -kombatanci AK pomagają prawdziwym bohaterom, swoim kolegom i koleżankom z Polskiego Państwa Podziemnego, którzy pozostali na Wschodzie: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=632672863456243&set=a.534383953285135.1073741828.100001406055234&type=1&theater

Akcja miała też duże wsparcie medialne w Lublinie:
Fakty RMF FM
(od 2:51) http://w741.wrzuta.pl/audio/4UMec4Eblp3/faktyrmfm28.10.13

Poranek z Panoramą Lubelską (śniadaniówka) (od 23:00) 
http://www.tvp.pl/lublin/informacyjne/poranek-z-panorama/wideo/6-listopada-2013/12924811v

Panorama Lubelska, g.18 (główne wydanie) (od początku)
http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/rozmaitosci/rodacybohaterom-zbiorka-darow-dla-polskich-kombatantow/12935960

TVP1 "Wiadomości" g.12 (od 5:30)
http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/wideo/07112013-1200/12737319
Rozgłośnia Archidiecezji Lubelskiej Radio eR (od początku)
http://radioer.pl/informacje/2/25952/
Radio Lublin (od początku)
http://moje.radio.lublin.pl/trwa-zbiorka-darow-dla-polskich-kombatantow-na-wschodzie.html
Koordynatorzy akcji wzięli zostali zaproszeni do   udziału w nagraniu programu Polacy tu i tam - Magazyn polonijny, który jest emitowany na TVP POLONIA. link do występu w TVP Polonia od 3:30. http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/polacy-tu-i-tam/wideo/07122013/13037915. Odbyła się także rozmowa z koordynatorami zadania w Radio Złote Przeboje.

Redaktor Rafał Ziemkiewicz popiera akcję Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach (zdjęcie podczas spotkania w Lublinie z koordynatorami zadania)

Podsumowanie akcji w mediach lokalnych  http://wmeritum.pl/akcja-rodacy-bohaterom-lublin/
Uzyskano w Lublinie następujące patronaty akcji:

Patronaty Honorowe: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Lublin,  Zrzeszenie Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lublin, Fundacja Niepodległości , Patronat Medialny - Radio eR

ŁĘCZNA – Koordynator zadania to Narodowa Łęczna. Przeprowadzono  zbiórkę paczek w Łęcznej, plakaty zostały rozwieszone m.in na tablicach urzędu miejskiego i łęczyńskich szkołach.  Informacja o zbiórce ukazała się najpopularniejszym portalu łęczyńskim:  http://leczna24.pl/informacje/lokalne/16062/paczki_dla_polakow_na_kresach/.

Podsumowanie akcji: http://narodowaleczna.blogspot.com/2013/12/podsumowanie-akcji-pomocy-kombatantom.html

ŚWIDNIK -  Koordynatorem akcji w mieście było Stowarzyszenie Narodowy Świdnik. Patronat nad zadaniem objął:  Waldemar Jakson - Burmistrz Miasta Świdnik. Do akcji włączyły się szkoły:
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Żołnierzy Armii Krajowej
- Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II
W mieście zbierano dary w kilku sklepach, które przyłączyły się do akcji: Delikatesy, ul. Hallera 2 , Lewiatan, ul.Ratajczaka 3 , LEM, ul. Hryniewicza 5, Pionier, ul. Cisowa 18. Dodatkowo 14 grudnia odbyła się całodniowa zbiórka w 3 punktach sieci sklepów spożywczych "Społem" w Świdniku: Sklep nr 25 "Berlinek", ul. Okulickiego 11 , Sklep nr 6 "Ziarenko", ul.Kosynierów 10 , Sklep nr 14, ul. Wojska Polska 32. Ponadto na portalu "Świdnik - wysokich lotów" ukazał się artykuł opisujący akcję Rodacy Bohaterom na terenie miasta:   http://www.swidnik.pl/nasze-miasto/item/4205-rodacy-bohaterom 

LUBUSKIE

WSCHOWA i LESZNO  - Wydarzenie na facebooku  https://www.facebook.com/events/186551828200082 

Filmik promujący akcję - http://www.youtube.com/watch?v=nkWTCCP4hxU&feature=youtu.be&noredirect=1

Otrzymane podsumowanie: "Prowadzona przez stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia, akcja „RODACY-BOHATEROM – paczka bożonarodzeniowa dla polskiego Kombatanta na Kresach” to zbiórka żywności długoterminowej dla kombatantów i ich rodzin, którzy zostali na Kresach RP. W tym roku kibice i patrioci ze Wschowy i Leszna postanowili dołączyć się do zbiórki i od 2 do 14 grudnia zbierali produkty długoterminowe na terenie powiatów wschowskiego i leszczyńskiego. Koordynatorem naszego okręgu został pan Piotr Chałupka – dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, a samo CKiR udostępniło nam pomieszczenia po byłej Bibliotece Dziecięcej na magazyn żywności oraz nadało rozgłosu całej akcji. W ciągu tygodnia dary można było przynosić do sekretariatu CKiR, a weekendami zbieraliśmy w byłej Bibliotece Dziecięcej oraz w markecie TESCO. W Lesznie zaś, dary były zbierane w Byczym Punkcie oraz w II LO im. Mikołaja Kopernika. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 320kg żywności długoterminowej! Ostatniego dnia zbiórki – w sobotę 14.12 – zaczęliśmy pakowanie paczek dla Kombatantów i ich rodzin. W każdej paczce znalazły się m.in. mąka, cukier, sól, kasza, ryż, olej, czekolada, kakao, kawa, herbata, makaron oraz słodycze i świąteczne kartki z życzeniami. Ilość darów, które zebraliśmy przerosła nasze oczekiwania i w przygotowane 20 kartonów udało nam się spakować zaledwie 2/3 produktów! Ostatecznie wyszło nam 20 gotowych paczek i około 110kg żywności „luzem”, którą razem z paczkami zawieźliśmy 15 grudnia do siedziby stowarzyszenia Odra-Niemen we Wrocławiu. Na obecną chwilę (25.12) wiemy, że 4 zapakowane po brzegi paczkami busy trafiły do Kresowian jeszcze przed świętami. Paczki będą rozwożone jeszcze długo po świętach, gdyż akcja prowadzona w całej Polsce co roku przerasta oczekiwania organizatorów. Z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować panu dyrektorowi Piotrowi Chałupce oraz pracownikom CKiR, za pomoc w organizacji zbiórki – bez Was by się to nie udało! Podziękowania należą się również wschowskim i leszczyńskim kibicom Unii Leszno, którzy co tydzień zbierali dary w markecie TESCO, byłej Bibliotece Dziecięcej oraz sklepie kibiców Byczy Punkt.  Dziękujemy również Erykowi Kurowskiemu z II LO w Lesznie, słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wschowie oraz wszystkim ludziom dobrej woli ze Sławy, Leszna i Wschowy, którzy wspomogli naszą zbiórkę. Patronat medialny nad akcją objął portal ZW.PL – wielkie dzięki za wsparcie! Dzięki Wam Kresowianie i ich rodziny choć w pewnym stopniu będą mieli spokojne święta!
Wielkie dzięki! Młodzież oraz Kibice Unii Leszno ze Wschowy i Leszna"

ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ – Do akcji włączyły się dzieci w wieku 6-11 lat, z Oddziału Onkologicznego Szpitala im. M.Konpnickiej i wykonały kartki świąteczne dla kombatantów, które trafiły do kombatantów we Lwowie

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI – Koordynatorem zadania od wielu lat jest Pani Beata Drożdż. Zbiórka darów odbywała się w biurze posła Antoniego Macierewicza w Piotrkowie Tryb. oraz w Klasztorzw OO. Bernardynów w Piotrkowie  

RAWA MAZOWIECKA – Akcję po raz pierwszy prowadziło Stowarzyszenie Kibiców Widzewa  FC RAWA. Kibice zaangażowali wiele środowisk i zebrali około 90 gotowych paczek. W akcji wzięli udział: prywatni darczyńcy, Klasa I "D" Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rawie Mazowieckiej, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Rawie Mazowieckiej, Gimnazjum nr 2 im. Haliny Konopackiej w Rawie Mazowieckiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta w Rawie Mazowieckiej, Zespół Szkół - Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej, Szkoła Podstawowa im. O. ppłk. Franciszka Mientkiego w Cielądzu, Publiczne Gimnazjum im. O. ppłk. Franciszka Mientkiego w Cielądzu, Redakcja Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy, Parafia Niepokolanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej, Parafia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej, Rawsko-Mazowiecka Spółdzielni Mieszkaniowa.

Relacja w TVP http://www.tvp.pl/lodz/informacja/lwd/wideo/03122013-1830/13210466 od 12:44

Podsumowanie https://www.facebook.com/events/365786380224479/

TOMASZÓW MAZOWIECKI – Zbiórka darów odbywała się na terenie  II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

MAŁOPOLSKIE

BUKOWINA TATRZAŃSKA - Samorząd szkolny Zespołu Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej zajął się zbiórką żywności dla Kombatantów Armii Krajowej na Kresach. O Kombatantach pamiętały także dwie kolejne szkoły z polskich gór. Szkoła Podstawowa w Kiczni oraz Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zagorzynie w Gminie Łącko również wsparły zbiórkę. Pierwsza szkoła zebrała artykuły na ~15 paczek, natomiast dwie kolejne zebrały odpowiednio po 30 i 40 kartek z życzeniami, ostatnia dodatkowo 40 ręcznie robionych figurek dzieciątka Jezus.  

KRAKÓW –   W Krakowie jest wiele środowisk wspierających zadanie. Głównymi koordynatorami zadania w mieście i regionie byli:  Akademia Ignatianum oraz „Wiślaccy Patrioci” i Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków. Stworzono wydarzenie na Facebooku:

http://skwk.pl/skwk/2-wydarzenia/4958-swiateczna-paczka-od-kibicow-wisly.html

Zorganizowano także w Krakowie koncert promujący akcję Rodacy-Bohaterom.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=769447979735482&set=o.245679488804063&type=1&theater

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,12416,paczka-dla-zolnierzy-ak-zyjacych-na-bialorusi.html

Reklama akcji: http://franciszkanska3.pl/Akcja-Rodacy---Bohaterom-2013,a,22505
Lokalne media także wsparły zadanie: wywiady nt. akcji w Gościu Niedzielnym http://krakow.gosc.pl/doc/1800067.Polska-juz-za-dalekoAntena RMF i Radio Kraków , notka w Dzienniku Polskim. Ogólne podsumowanie przesłane przez Akademię Ignatianum:  Zebrano 200 gotowych paczek. Media, które były zaangażowane w ostatnią edycję: TVP Kraków (red. Magdalena Drohomirecka) - Tematy Dnia, Kronika Krakowska (red. Kamila Konturek) – reportaż, Radio Kraków (red. Anna Łoś) - nagranie audio, Tygodnik Niedziela (duży artykuł), Tygodnik Gość Niedzielny (duży artykuł), Radio RMF.fm (nagranie audio), www.franciszkanska3  (nagranie video), portal www.Deon.pl .

Patronat honorowy objęli:  J.E. Ks.Kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski  oraz J.M. Ks. Prof. dr hab. Henryk Pietras SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. Partnerami akcji byli: Inicjatywa Małopolska im. króla Władysława Łokietka, Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich, Zakład Plakatowania Miasta Filmotechnika - gratisowo rozwiesił 150 plakatów. Sponsorzy: Fundacja Ignatianum, Cyfra 7, Magic Sound, Akademia Ignatianum w Krakowie

Poza tym w KRAKOWIE od kilku edycji zadanie wspiera  Ks. ppor. Łukasz Józef Hubacz który organizuje akcję wśród żołnierzy Wojsk Powietrznodesantowych w Krakowie. Poniższe linki informują o zbiórce w 6 batalionie dowodzenia oraz pokazują informację o przebiegu zbiórki. Przygotowano 30 gotowych paczek, w których obok produktów, zostały dołączone   życzenia, Pismo święte w okładce wojskowej moro i opłatek oraz kalendarz religijno-wojskowy - http://6bdow.wp.mil.pl/pl/65_257.html

W Krakowie i w całej Polsce, podczas koncertów zadanie wspomaga Krakowski Raper TADEK.

Do akcji przyłączyło się także w tym roku Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie BECZKA, które podsumowało akcję: „W tym roku (2013) studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” z Krakowa, działającego przy klasztorze oo. Dominikanów postanowiliu po raz pierwszy włączyć się w akcję Bożonarodzeniowa paczka dla kombatanta. Przez cały Adwent po Mszach Świętych Roratnich studenci zbierali dary żywnościowe do specjalnie wystawionego kosza. Akcja spotkała się z dużym odzewem. Dzięki ofiarności ludzi udało się przygotować 38 paczek.”

OŚWIĘCIM – Otrzymane podsumowanie: "Akcja w grudniu 2013 była jak zwykle bardzo udana, zbiórkę organizowałam po raz trzeci, więc doświadczenie było większe. Szczegóły: Koordynator zadania -  Edyta Mitoraj. Miejsce zbiórki udało się zorganizować dzięki przychylności i otwartości ks. Zenona Latawca dyrektora Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu ( ul. Jagiełły 10) oraz ks. Bogdana Nowaka - dyrektora Zakładu Salezjanów. Organizacją takich spraw jak: zbiórka, biuro, media zajęła się Ewelina Matyjasik. Ja zajmowałam się : kontaktem ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen, zbiórką, plakatem i transportem. Obie spędzałyśmy czas w biurze podczas zbiórki. Obie aktywnie popularyzowałyśmy wydarzenie na Facebooku. Wydarzenie to na pewno przyczyniło się do sporej aktywności młodych ludzi, którzy uczestniczyli w zbiórce. Zdeklarowanych - wezmę udział -  było aż 144 osoby. Duża część uczestników już po raz trzeci gromadziła produkty do paczki dla Kombatanta. Było również sporo nowych darujących. Akcja trwała od 25 listopada do 15 grudnia 2013. Ilość zebranych paczek była ogromna jak na nasze miasto i okolice. Biuro pękało w szwach, co widać na kilku zdjęciach z wydarzenia, tutaj link na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/232102530291528/

Pisali o nas:

http://www.faktyoswiecim.pl/fakty/aktualnosci/12298-oswiecim-swiateczna-zbiorka-dla-bohaterow-z-kresow-wschodnich

http://bielsko.gosc.pl/doc/1798237.Rusza-akcja-pomocy-dla-polskich-kombatantow

http://m.oswiecimskie24.pl/newsy,10777-oswiecim-oswiecim--dla-zyjacych-w-nedzy--zapomnianych-bohaterow

http://niepoprawni.pl/blog/394/rodacy-bohaterom-paczka-dla-polskiego-kombatanta-na-kresach

http://chrzanowski24.pl/wiadomosci-lokalne/rodacy-bohaterom-paczka-dla-polskiego-kombatanta-na-kresach-boze-narodzenie-2013-02126282

http://www.ngo.oswiecim.pl/RODACY-BOHATEROM---Paczka-dla-Polskiego-Kombatanta-na-Kresach---Boze-Narodzenie-2013-355.html

https://pinvents.com/event/232102530291528/rodacy-bohaterom-paczka-dla-polskiego-kombatan

Podziękowania składamy:

Wpierw Pani, Państwu za to, że jesteście. Za to , że otaczacie opieką Tych Wspaniałych Ludzi, naszych Bohaterów. 

Szkole Salezjańskiej, Znajomym, panom Portierom ze szkoły, Mieszkańcom Oświęcimia, Babic, Brzezinki, Kęt, Chełmka, Bierunia, Chrzanowa. Kolejne podziękowania: Szczególne podziękowanie dla  ks. Zenona Latawca - Dyrektora Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, ks. Bogdana Nowaka - Dyrektora Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu,  Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Osieku oraz Gimnazjum im. Kaziemierza Jędrzejowskiego w Osieku, z serdecznościami Edyta Mitoraj – koordynator zadania w Oświęcimiu"

SKAWINA Koordynator zadania w mieście to Narodowa Skawina. Wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/488494294581974/?ref_dashboard_filter=calendar

  MAZOWSZE

BIAŁOBRZEGI - Zbiórka darów odbywała się w Liceum Ogólnokształcącym  im. Armii Krajowej

GĄBIN  - Koordynatorem zadania była Pani MARLENA MAZURSKA, przewodnicząca lokalnej struktury, gminnego koła PIS. Zbiórka była przeprowadzona w drugiej połowie listopada wspólnie ze Związkiem Piłsudczyków i Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich. Koordynatorka została zarażona pomysłem udziału w akcji poprzez  Tadka Polkowskiego – krakowskiego rapera, na spotkaniu po koncercie muzyka. Zaważył też fakt, że w 2010 roku teren gminy spustoszyła powódź i mieszkańcy doświadczyli wtedy wiele dobra w postaci pomocy materialnej. Zbiórka była prowadzona przy trzech kościołach na terenie gminy.

GRODZISK MAZOWIECKI  – Od wielu już edycji koordynatorem zadania w mieście i okolicy jest Pani  Iwona Stawicka- Matela a zadanie medialnie zawsze wspiera portal www.tugrodzisk.pl i gazeta TuGrodzisk.pl

http://www.tugrodzisk.pl/aktualnosci/paczka-dla-kombatanta-na-kresach-boze-narodzenie-2013-r/

Podsumowanie akcji:

http://www.tugrodzisk.pl/aktualnosci/mieszkancy-grodziska-i-milanowka-po-raz-kolejny-wsparli-kombatantow-z-kresow/

LEGIONOWO - Szkoła Podstawowa Nr 7 brała udział w akcji już tradycyjnie. Tym razem otrzymaliśmy  karty świąteczne dla kombatantów, wykonane przez SEKCJĘ WOLONTARIATU Samorządu Uczniowskiego

MILANÓWEK, PODKOWA LEŚNA, PRUSZKÓW - Od wielu już edycji koordynatorem zadania w mieście i okolicy jest Pani  Małgorzata Podgóska-Paciorek.

OSTROŁĘKA – Koordynatorem zadania było Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt.Aleksandra Bednarczyka "Adama" ,GRH XVI OKRĘGU NZW "Mazowsze Orzeł Tęcza". Członkowie GRH, należący do Stowarzyszenia w porozumieniu z dyrekcją Liceów Ogólnokształcących nr 1 i nr 2, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i nr 4 w Ostrołęce oraz Zespołu Szkół w Łęgu Przedmiejskim i Szkoły Podstawowej w Dzbeninie prowadzili zbiórkę art. żywnościowych od dn.02.12.21013 do dn. 20.12.2013. W akcji brały udział następujące szkoły - społeczność uczniowska, grono pedagogiczne i dyrekcja: I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce, II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce, Zespół Szkół w Łęgu Przedmiejskim, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Dra Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika, Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Czychowskiego w Dzbeninie, Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka "Adama", Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne "Czwartacy", GRH XVI OKRĘGU NZW "Mazowsze Orzeł Tęcza" 

SULEJÓWEK, HALINÓW,WESOŁA, MIŃSK MAZOWIECKI - Koordynator Kamil Janiak przesłał podsumowanie:

Kilka dni temu zakończyliśmy akcję ,,Rodacy Bohaterom". Zbieraliśmy żywność z długą datą przydatności, z której według specjalnej listy zostały złożone paczki. Udało nam się skompletować ich 80 o łącznej wadze 1037,2 kg. Towary zabierze kurier do Białegostoku, skąd ruszą prosto do Kombatantów oraz polskich rodzin z Kresów. W poprzedniej wielkanocnej akcji złożyliśmy 32 paczki, dlatego też jesteśmy zadowoleni z takiego zaangażowania lokalnej społeczności w obecnej zbiórce. Całość waży ponad tonę, co jest wielkim sukcesem, który zawdzięczamy pomocy wielu organizacji oraz mieszkańców Sulejówka przynoszących dary do wyznaczonych punktów.
W zbiórce darów na Kresy wzięli udział:
-Zespół Szkół nr 1 w Sulejówku
-Liceum Ogólnokształcące w Sulejówku
-Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu "Zośka"
-Miejski Dom Kultury w Sulejówku
-Gminne Centrum Kultury w Halinowie
- Zespół Szkół nr 2 w Sulejówku
-Narodowy Mińsk Mazowiecki: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=595274573858938&set=a.390571800995884.95856.390185447701186&type=1&theater

WARSZAWA – W Warszawie po raz kolejny do akcji włączyli się uczniowie i kadra pedagogiczna wraz z Dyrekcją Gimnazjum przy Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 4 im. Batalionu AK" Parasol" Warszawa.  W odpowiedzi na naszą  akcję PACZKA DLA KOMBATANTA zebrano  24  duże kartony  artykułów żywnościowych - młodzież oraz  rodzice wykazali wiele serca i ogromne zaangażowanie w akcję. Kolejny raz także wzięło udział w akcji Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" z Warszawy, którzy przygotowali  32 gotowe paczki.

Po raz pierwszy do akcji włączył się NZS Uniwersytet Warszawski. Zbiórki darów odbywały się w budynku ZSS UW. Odebrano od działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego cały bus darów (ponad 150 paczek) https://www.facebook.com/OdraNiemen?ref=hl.

Zdjęcia https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201143799781477&set=o.245679488804063&type=1&theater

Otrzymaliśmy także piękne kartki z życzeniami dla kombatantów od młodzieży z całej Polski, nadesłane przez Fundację Moja Dominikana.

Kolejny, już czwarty raz współpracowaliśmy w ramach akcji z kibicami Legii Warszawa. Zorganizowali oni świąteczną zbiórkę produktów, które w formie paczek trafiły na  tereny należące dzisiaj do Litwy i Białorusi. Nasze stowarzyszenie dostarczyło 100 gotowych paczek do kombatantów na Białorusi.

WYSZKÓW – Zbiórka była organizowana w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, w  Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie. W akcji brało udział także Wyszkowskie Koło Młodzieży Wszechpolskiej.

OPOLSKIE

BRZEG – Akcję prowadzono po raz kolejny w  II Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta,   Koordynatorem akcji była Pani  Grażyna Piotrowicz, nauczycielka języka niemieckiego

KĘDZIERZYN KOŹLE (i inne miejscowości południowej Opolszczyzny - Kędzierzyńskie Centrum Inicjatyw Patriotycznych, wraz z Młodzieżą Wszechpolską oraz kibicami, przeprowadziło zbiórkę na terenie takich miast jak: Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Zdzieszowice, Strzelce Opolskie Głubczyce. Stworzono Wydarzenie na FB

NAMYSŁÓW – Koordynatorem Akcji na terenie powiatu Namysłów była Pani mgr Violetta Korytko z Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie. Instytucje wspierające Akcję "Paczka dla Kombatanta 2013" na terenie powiatu Namysłów: I Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Namysłowie, Zespół Szkół Mechanicznych im. Żołnierzy Września 1939 Roku w Namysłowie, Zespół Szkół Rolniczych im. T. Kościuszki w Namysłowie, Zespół Szkół Specjalnych im. A. Mickiewicza w Namysłowie.

PRZESŁANE SPRAWOZDANIE: Społeczność Namysłowa oraz okolic wzięła udział w tegorocznej edycji Akcji „Paczka dla Polskiego Kombatanta na Kresach – Boże Narodzenie 2013”.  W terminie od 15 października do 15 grudnia 2013 r. zbieraliśmy dary dla polskich kombatantów. Akcję poprzedziła wystawa „Ocalić od zapomnienia” przedstawiająca powojenne losy Kresowian. Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna : „O tych, którzy pozostali na Kresach”, zawierającej relacje świadków tamtych wydarzeń. Do obchodów „Roku Żołnierzy Wyklętych „ zaprosiliśmy uczniów  gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu namysłowskiego. W Akcję zbiórki darów dla kombatantów zaangażowali się uczniowie oraz nauczyciele namysłowskich szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych, Zespołu Szkół Specjalnych oraz głównego koordynatora – Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie jak również darczyńcy indywidualni. Do zebranych darów dołączyliśmy świąteczne kartki z Bożonarodzeniowymi życzeniami. Za pośrednictwem wrocławskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen paczki zostały przekazane Polakom zamieszkałym na terenie Kresów Wschodnich. Organizacji tego typu przedsięwzięć przyświeca motto kanclerza Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, a powszechnie panujące przekonanie o kryzysie wartości skutecznie nas motywuje do podejmowania wszelkich społecznych inicjatyw. Dla  pokolenia uczniów kombatanci na Kresach są wzorem męstwa, heroicznego poświęcenia oraz najgorętszej miłości ojczyzny w walce o jej wolność i niepodległość."

PIĘKNIE DZIĘKUJEMY