ŻYWY ŚWIADEK HISTORII - POLSCY KOMBATANCI Z BIAŁORUSI WE WROCLAWIU I NA DOLNYM ŚLĄSKU

Spotkania kombatantów AK z Białorusi z młodzieżą szkolną i organizacjami pozarządowymi

KRÓTKI FILM - WERONIKA SEBASTIANOWICZ

RAPORT Z REALIZACJI PROJEKTU


Projekt dotyczy organizacji spotkań kombatantów Armii Krajowej mieszkających na terenie obecnej Białorusi z młodzieżą Miasta Wrocławia, Dolnego Śląska i Województwa Lubuskiego. Spotkania odbywają się także z różnymi środowiskami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi.

W ramach projektu przewidziany jest przyjazd kombatantów AK w czerwcu 2011 roku oraz w listopadzie 2011 roku. Każdy z pobytów trwa 7 dni. Wśród gości będzie Pani Weronika Sebastianowicz - Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi - żołnierz, zesłaniec łagrów, działacz środowisk polskich na Białorusi.

Projekt czerwcowy zakłada spotkania z wrocławską i słubicką społecznością. Odbędą sie prelekcje, dyskusje i pokazy filmów.

Projekt w sesji jesiennej jest realizowany głównie we współpracy ze szkołami Województwa Dolnośląskiego. Planowanych jest wiele spotkań m.in we Wrocławiu, Wschowie, Złotoryji, Bielawie, Trzebnicy.   Organizowane będą lekcje historii z udziałem żywych świadków historii. Podczas tych lekcji kombatanci przedstawiają swoje wojenne historie,  odpowiedzą na pytania młodzieży. Całość spotkania jest moderowana przez nauczycieli historii.

Zadanie realizowane w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonia i Polakami za granicą w 2011r.